Az időszakos böjt típusai magyarázata| DoBöjt

Tartalom




Az időszakos böjt típusai magyarázata

Az időszakos böjt típusai

Az időszakos böjt olyan étkezési módszer, amelyet különböző típusai jellemeznek, például az 5:2 böjt, a 16/8 böjt vagy a hétköznapi böjt. Ezek a módszerek eltérő időtartamokra és étkezési mintákra épülnek, de mindegyiküknek közös azzal kapcsolatban, hogy meghatározott időszakokban korlátozzák az étkezést vagy az energiabevitelt.


VIZSGÁLJA ÁT A LEGJOBB FEHÉRJE DIÉTÁKAT

  1. 12:12 Gyorsan

A 12:12-es böjtöt általában kezdő böjtnek tekintik viszonylag egyszerűsége és az a tény miatt, hogy a böjti időszak nagy részét alvásidőben töltik.

A 12:12-es böjtben napi 12 órát eszel, majd a többi 12 órán át koplalsz. Ez azt jelenti, hogy reggel 7 és este 7 óra között kell ennie, majd csak másnap reggel 7 órakor enni.

Az órák az Ön igényei szerint változhatnak, de az időkorlátos étkezést be kell tartani.

A 12:12-es böjt étkezési időszakában étkezhet, ahogy akar, bár a legjobb eredmények akkor érhetők el, ha teljes és egészséges ételeket fogyaszt az étkezési időszakban, hogy fenntartsa a kalóriakorlátozást.

A 12:12-es diéta segít csökkenteni a kalóriabevitelt, és kellően hosszú böjtidőt biztosít az anyagcseréhez. ketózis. A ketózis általában 10-12 órás koplalás után kezdődik.

Ez az állapot, amelyet a hosszan tartó böjt okoz, lehetővé teszi a szervezet számára, hogy tüzelőanyagként elégesse a testzsírt, és úgy van kialakítva, hogy mozgásban tartsa a testünket, amikor szűkös az élelmiszer.

A 12:12 diéta nagyszerű módja annak, hogy elindítsa a fogyás útját, és úgy gondolják, hogy javítja az agy egészségét, csökkenti a gyulladást a szervezetben, és meghosszabbítja a várható élettartamot. autofágiaés fokozza a szervezet természetes méregtelenítési folyamatát.

Vegyél egy
1 perces kvíz

és fedezze fel, mennyit fogyhat le a DoFasting segítségével!
  1. 14:10 Gyorsan

A 14:10-es gyorsétkezés az időszakos böjt népszerű módja, és 14 órás böjtből, majd 10 órás normál étkezésből áll.

Valamivel fejlettebb, mint a 12:12 módszer, ez az időszakos böjtterv általában azt jelenti, hogy reggel 9 és este 7 óra között kell enni, majd másnap reggel 9 óráig nem kell enni.

Ez a módszer lehetővé teszi, hogy ne fogyasszunk kalóriát a böjt időszakában, és a legjobb eredmények akkor érhetők el, ha az étkezési időszak alatt elfogyasztott étel egészséges és teljes.

A 14:10-es módszer jó választás azoknak, akik szeretnek reggelizni, mivel a nap mindhárom étkezésére elegendő időt hagy, még akkor is, ha esetleg korán vacsorázik.

Ez jó választás azoknak az embereknek is, akiknek elfoglaltabb az időbeosztása, és előfordulhat, hogy nem tudják beépíteni a napjukba a hosszabb böjtöt. Ez az éhezési időszak elegendő a ketózis állapotának kialakulásához.

Kipróbálhatja a 14:10-es módszert is, ha fejlettebb és nehezebb időszakos böjtölési terveket készít, mivel képes hozzászoktatni szervezetét a böjthöz.

A 14:10-es módszer nem valószínű, hogy a böjt olyan gyakran tapasztalt mellékhatásait okozza, mint a fejfájás, a fáradtság és az éhségérzet, mivel lehetővé teszi a napi 10 órás normál étkezést.

Ez az időszakos böjtölési módszer elősegítheti a fogyást, javíthatja az alvás minőségét, és segíthet csökkenteni a kalóriabevitelt.

  1. 16:8 Gyorsan

A 16:8-as böjt valószínűleg a leggyakrabban követett szakaszos böjtölés ütemterv, mivel elismert képessége jelentős súlycsökkenést eredményez.

Ezt a módszert követve a legtöbb ember általában 12 óra és 20 óra között eszik, majd másnap 12 óráig koplal, a nyolc órás ablakban rendesen eszik, majd az esti étkezés után abbahagyja az evést.

Ez a módszer hosszabb ideig tartó koplalást biztosít, ami ketózist idéz elő, vagyis azt az állapotot, amely lehetővé teszi, hogy a testzsírt vércukor helyett tüzelőanyagként égessük el, segítve ezzel a testzsír elvesztését.

Ez a módszer növeli az autofágiát, azt a folyamatot, amelynek során a sejtek újrahasznosítják magukat, és növeli a várható élettartamot.

Abban is segít 2-es típusú cukorbetegség megelőzése mivel segít a vércukorszint szabályozásában és az inzulinrezisztenciában.

A 16:8 módszer további előnyei közé tartozik az oxidatív stressz csökkentése, a szív- és érrendszeri és a kognitív egészség javítása, valamint a fokozott zsírvesztés.

A 16:8-as módszer a lecsökkent étkezési idő miatt jó a súlytartásra. Ez a rövidebb étkezési időszak azt jelenti, hogy kevesebb kalóriát lehet enni a nap folyamán.

Úgy gondolják, hogy néhány héttel ennek a módszernek a használata után csökkenti az étvágyat, ami segíthet az éhségrohamok, bizonyos ételek utáni vágy és a túlevés esetén.

  1. 18:6 Gyorsan

A 18:6-os böjt egy lépés a 16:8-as böjtölés módszeréhez képest, és folyamatos étkezési ütemtervként is használható, de ha elkezdi, akkor hetente egyszer-kétszer ajánlott gyakorolni.

Ez a módszer 6 órás evést és 18 órás böjtöt tartalmaz.

Kezdheti az étkezési időszakot 12 órakor, mint a 16:8-as módszer szerint, de 18 órakor hagyja abba az evést, korán vacsorázzon, és másnap délig böjtöljön.

Ez az időszakos böjt módszere nagyon jó módszer a napi táplálékfelvétel csökkentésére. Rövidebb étkezési ablak esetén nehéz túlenni.

A 18:6-os ütemezés néhány szempontból előnyös a szervezet számára. Növeli a HGH-szintet, ami segít a zsírégetésben és az izomnövekedésben, valamint csökkenti az inzulinszintet, hogy segítse a szervezetet az elraktározott zsírok elégetésében.

A 18:6 módszer további előnyei közé tartozik az anyagcsere egészségének javítása, a gyulladás csökkentése, a cukorbetegség kockázatának csökkentése, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése, valamint a rák kialakulásának kockázatának csökkentése.

Vegyél egy
1 perces kvíz

és fedezze fel, mennyit fogyhat le a DoFasting segítségével!
  1. 20:4 Fast más néven „The Warrior diéta”

A 20:4-es böjt vagy a Harcos Diéta a böjt módszere, amely a harcosok étkezési módjára emlékeztet. Az ötlet az, hogy napközben nagyon keveset eszel, majd este „lakomázol”.

A módszer egy 20 órás böjtöt és egy 4 órás „lakomázást” foglal magában. Bár az ötlet az, hogy este lakomázik, amikor vacsorázik, dönthet úgy, hogy az étkezési időszakot akkor tartsa, amikor csak akarja ezen a diétán.

Az ok, amiért sok időszakos böjt-rajongó követi ezt a diétát, az az oka, hogy a szokásos étkezési ablakban viszonylag szabad enni.

Annak ellenére, hogy azt eheti, amit szeretne, az időszakos böjt legjobb eredménye mindig akkor következik be, ha az étkezési időszakban elfogyasztott étel tiszta és egészséges, és sok gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát és egészséges zsírokat tartalmaz.

Az időszakos böjtnek ez a módszere köztudottan rendkívül előnyös a fogyás szempontjából, de más egészségügyi előnyökkel is jár.

Az egészségügyi előnyök közé tartozik a jobb vércukorszint szabályozás, a vérnyomás csökkenése, az agy egészségének javulása és a gyulladás csökkentése.

Lehet, hogy ezt a diétát könnyebb betartani, mert az étkezési ablakban nem kell lemondanod azokról az ételekről, amelyeket szeretsz.

  1. OMAD (napi egyszeri étkezés)

Az időszakos böjt OMAD módszere, vagyis a napi egyszeri étkezés az egyik legfejlettebb és legkorlátozóbb időszakos böjt minta, amelyet kipróbálhat.

A módszer napi egyszeri étkezésből áll, és az időszakos böjt 23:1 arányú módszerének számít. Az OMAD módszer kiválóan alkalmas a kalóriák jelentős korlátozására, és kimutatták, hogy egészséges fogyást idéz elő azoknál, akik követik a diétát.

A 20:4-es módszerhez hasonlóan egy étkezés során bármit ehetsz, bár a legjobb, ha ragaszkodsz a teljes és egészséges ételekhez.

Mivel csak egy étkezést fogunk enni, fontos, hogy minél több makro- és mikrotápanyagot vigyünk be, hogy ne legyen hiányunk. Ez a böjtölési módszer segít csökkenteni az inzulincsúcsokat, segíti a szervezetet a vércukorszint megfelelő szabályozásában. Autofágiát is indukál.

A One Meal A Day módszer elérhető választás időszakos böjt esetén, mivel az étkezés a nap bármely pontján elfogyasztható. Ez azt jelenti, hogy a mozgalmas életet élők kiválaszthatják, mikor illik enni.

Bár bármikor fogyasztható, van néhány bizonyíték arra, hogy minden nap ugyanabban az időben evés segít a fogyásban. A napi egyszeri étkezés módszer bizonyos mellékhatásokkal járhat, mint például a fáradtság és a szédülés.

Ha azt tervezi, hogy kipróbálja ezt az időszakos böjt módszerét, jó ötlet lehet egy egyszerűbb lehetőséggel kezdeni, és előrehaladni, hogy előbb hozzászokjon a hosszabb böjthöz.

  1. Véletlenszerű étkezés kihagyása

Az időszakos böjt véletlenszerű étkezéskihagyási módszere egy sokkal intuitívabb böjtölési módszer, és a saját éhségigényeid köré összpontosul.

Az ötlet az, hogy kihagyja az étkezéseket, amikor kedve tartja, miközben mindig feldolgozatlan, teljes és egészséges ételeket eszik.

Ez egy hihetetlenül rugalmas módszer az időszakos böjtre, és jó választás mindazok számára, akiknek nincs ideje elköteleződni egy fejlettebb időszakos böjt mellett.

Ha véletlenszerű étkezést kihagyó böjtöt követ, dönthet úgy, hogy egyik nap kihagyja az ebédet, amikor nagyobb reggelit fogyasztott, de a következő napon kihagyja a vacsorát. Ez teljes mértékben azon alapul, hogyan érzi magát.

Ez a módszer segít csökkenteni a kalóriabevitelt, de nem annyira korlátozó, mint az időszakos böjt más változatai.

  1. 5:2 diéta

Az 5:2 diéta egy kicsit eltér a már tárgyalt böjtölési módszerektől, mert inkább több napon át tartó böjtre utal, mint egy napon belüli böjtölésre.

Az 5:2 módszer azt jelenti, hogy öt napig normálisan étkezik, majd a másik kettőben korlátozza a kalóriabevitelt. A korlátozott napok legfeljebb 500-600 kalóriát engednek meg, és a kettő között egy étkezési napot kell bevenni.

A nem böjtölő napokon teljes és kiegyensúlyozott étrendet kell ennie a legjobb eredmény elérése érdekében.

A böjti napokon választhat egy 500-600 kalóriás étkezést, vagy kettéoszthatja a kalóriákat. Fontos, hogy számolja a böjt napján elfogyasztott kalóriákat.

Alapvető fontosságú, hogy a böjt napjain ne végezzen megerőltető fizikai tevékenységet, mert hamarabb kimerülhet.

Az 5:2 módszer viszonylag rugalmas, mivel a böjtnapokat bármikor igénybe veheti, bár erősen ajánlott, hogy a böjt napjait legalább egy nappal megszakítsa.

Ez a módszer jó választás, ha nehéznek találta a teljes böjtöt, mivel a böjt napjai alatt szabad enni.

  1. Váltónapos böjt

A váltakozó napi böjt egy időkorlátos böjtölési módszer, amelynek során az egyik napon böjtölünk, majd a következőn rendesen eszünk, és a napi utolsó étkezés után ismét abbahagyjuk az evést.

Az 5:2 arányú böjtölés módszeréhez hasonlóan a böjti napokon korlátozott számú kalóriát (500 kalóriát) fogyaszthat, amit kívánság szerint két étkezésre is fel lehet osztani.

A kevés kalória mellett számos kalóriamentes italt is ihat, beleértve a vizet, citromos vizet, cukrozatlan kávét és teát, valamint gyógyteákat.

Úgy gondolják, hogy ez a böjtölési módszer több sovány izomzatot fejleszt, miközben leadja a testzsírt, és köztudottan nagyon jó a fogyásban.

További előnyök közé tartozik a szív- és érrendszeri egészség javítása és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése.

Ez a módszer volt Látható hogy jelentős súlycsökkenést eredményezzen túlsúlyos vagy elhízott felnőtteknél, és módosítható a saját igényeidnek és az időbeosztásodnak megfelelően.

  1. 24 órás böjt (Eat Fast Eat módszer)

A 24 órás böjt, vagy az Eat Fast Eat módszer egy szakaszos böjt minta, amikor 24 órán keresztül tartózkodik az evéstől.

Ezt a módszert havonta egyszer, hetente egyszer vagy tetszőleges alkalommal végezheti el, feltéve, hogy az étkezési napok felosztják a böjt napokat.

A 24 órás böjt hatékonyan célozza meg a testsúlyt és a zsírt, így kiváló lehetőség mindenki számára, aki szakaszos koplalást használ a fogyáshoz.

Számos egészségügyi előnnyel jár, beleértve a megnövekedett HGH-szintet, a megnövekedett várható élettartamot, a rák kockázatának csökkenését, a jobb agyműködést, a cukorbetegség kialakulásának kockázatának csökkenését és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkenését.

  1. 36 órás böjt, más néven Monk Fast

A 24 órás böjt egy változata, a 36 órás böjt vagy a szerzetesi böjt egy fejlett módszere az időszakos böjtnek, amelyben a teljes 36 órás időszakon keresztül csak vizet és más kalóriamentes italokat iszol.

A legjobb ütemterv erre az, ha hétfőn vacsora után abbahagyja az evést, és szerdáig böjtöl.

Az étkezési időszakban étkezhet, ahogy akar, de a legjobb, ha teljes értékű élelmiszerekben gazdag étrendet fogyaszt, hogy a böjti időszak előtt minden szükséges tápanyagot megkapjon.

Az időszakos böjt eme módszeréről úgy gondolják növekedés fogyás és a sovány izomfejlődés felgyorsítása, nagyjából ugyanúgy, mint a 24 órás böjt.

Jó a szív egészségének javítására és a vércukorszint szabályozására is.

Mely böjtök tekinthetők időkorlátosnak?

Különbség van az itt tárgyalt szakaszos böjtölési módszerek között. A két különböző fajta az időkorlátos és a kalóriakorlátozott böjt módszer.

Az időre korlátozott időszakos böjtölési ütemterv magában foglalja annak korlátozását, hogy mikor eszel, nem pedig azt, hogy mit eszel.

Noha ezek a módszerek akkor érik el a legjobb eredményeket, ha teljes és egészséges étrendet eszel az étkezési időszakok során, technikailag mégis megengedik, hogy tetszés szerint étkezzen.

Az időkorlátos diéták közé tartozik a 12:12-es módszer, a 14:10-es módszer, a 16:8-as módszer, a 18:6-os módszer, a Warrior-diéta, az OMAD-módszer, valamint a 24 órás és 36 órás koplalás.

Az időszakos böjt időkorlátos módszere lehet a legjobb megoldás azok számára, akiknek nehéznek találják a hagyományos diétát, mert elveszi az összes kedvenc ételét.

Fontos, hogy az étkezési időszakokban továbbra is ne együnk túl sokat, mert ez ellensúlyozza a böjt során tett jót.

Mely böjtök tekinthetők kalóriakorlátozottnak?

Az időszakos böjt másik típusa a kalóriakorlátozott fajta.

Bár az időszakos böjt minden módszerét úgy tervezték, hogy csökkentse a kalóriabevitelt, a kalóriakorlátozott módszerek kifejezetten arra kérik Önt, hogy csökkentse a kalóriákat az ütemterv során.

A kalóriakorlátozott étrend példái közé tartozik a többnapos böjt, az 5:2 módszer és a véletlenszerű étkezések kihagyása.

A két módszer, amikor bizonyos napokon böjtölsz, nevezetesen az 5:2 módszer és az alternatív napi böjt, lehetővé teszi, hogy nagyon korlátozott kalóriát fogyassz a böjt napjaiban.

Ami a véletlenszerű étkezések kihagyását illeti, aktívan próbálja korlátozni az elfogyasztott kalóriákat ezzel a módszerrel az étkezések teljes kihagyásával.

Melyik időszakos böjt módszer a legjobb a fogyáshoz?

Mert fogyásúgy gondolják, hogy az időszakos böjt legjobb módja a 16:8 módszer.

Ez a böjtölési ütemterv arra kényszeríti, hogy kevesebb kalóriát egyél, és kissé felpörgeti az anyagcserét is.

A böjt elég hosszú ahhoz, hogy ketózist idézzen elő, ami azt jelenti, hogy a szervezet zsírt kezd égetni, és az étkezési időtartam 8 órára korlátozódik, amely alatt nem valószínű, hogy túl eszel.

A rövid távú időszakos böjtről azt gondolják, hogy felpörgeti az anyagcserét, ami azt jelenti, hogy valószínűleg fogyni fog, ha visszatér a normál étkezéshez.

Bármilyen időszakos böjt mellett a fogyás legjobb eredményének elérése érdekében a legjobb, ha teljes és egészséges ételeket eszik az étkezési időszakban, és megpróbálja tartani magát a kalóriadeficithez.

Ki ne kezdje el az időszakos böjtöt?

Számos embernek nem szabad próbálkoznia az időszakos böjtöléssel, vagy beszélnie kell egy egészségügyi szakemberrel, mielőtt elkezdené. Ezek közé tartoznak a következők:

  • Emberek, akiknek alvásproblémák vannak
  • Azok az emberek, akiknek étkezési zavarai vannak vagy voltak, mert az időszakos böjt elősegíti az étkezési korlátozásokat
  • Bárki, aki intenzív fizikai tevékenységet végez
  • Emésztési problémákkal küzdők
  • Bárki, akinek mély összpontosítást és koncentrációt igénylő munkája van
  • Cukorbetegek
  • Terhes vagy szoptató emberek
  • Bárki, aki olyan gyógyszert szed, amelyet étellel kell bevenni
  • Legyengült immunrendszerű emberek

Következtetés

Az időszakos böjt a fogyás bevált módszere, és számos egyéb egészségügyi előnnyel is jár.

Az időszakos böjt kipróbálásának sokféle módja van, így nagyon könnyű megtalálni az ütemtervének megfelelőt.

Mint minden fogyókúrás módszernek, ennek is vannak hátrányai, így a legjobb illeszkedés kiválasztása eltarthat egy ideig.

Mindig fogyasszon egészséges és kiegyensúlyozott étrendet az étkezési időszakok során, hogy biztosítsa a legjobb eredményeket és jó egészségi állapotot az időszakos böjt gyakorlása közben.

Vegyél egy
1 perces kvíz

és fedezze fel, mennyit fogyhat le a DoFasting segítségével!

További irodalom

A gyógyszeres kezelés megszakítja az időszakos böjtöt?

Hogyan ürítsd ki gyorsan a glikogénraktárakat, hogy támogasd a zsírégetési erőfeszítéseidet?

Szerző





Időszakos böjt típusai

Az időszakos böjt típusai

16/8 böjt:

Ez a típusú böjt azt jelenti, hogy minden nap 16 órán keresztül böjtölsz, majd 8 órán keresztül eszel. Például, ha este 8-kor befejezted a vacsorát, akkor a következő nap délután 12-kor fogsz enni újra.

24 órás böjt:

Ennél a típusnál egyszer vagy kétszer egy héten 24 órán keresztül nem eszel semmit. Például, ha hétfőn reggel 8-kor eszel, akkor kedden reggel 8-ig nem eszel semmit, csak vizet és teát fogyasztasz.

OMAD böjt (One Meal A Day):

Ez a típusú böjt azt jelenti, hogy egész nap nem eszel semmit, csak este egy nagyobb étkezésed van. Ez gyakran a vacsora szokott lenni, de erre sincs szigorú szabály.


VIZSGÁLJA ÁT A LEGJOBB FEHÉRJE DIÉTÁKAT

Nézze meg, hogyan működik a diéta:

Köszönöm, hogy idáig elolvasta. Remélem, hogy legalább kicsit tetszett a cikk, és elolvas néhány másik cikket is a weboldalunkon.

DIÉTA & FOGYÁS