Tartalom
Az időszakos böjt 10 mellékhatása
Az időszakos böjt egy olyan étrend, melynek számos egészségügyi előnye van. Az alábbiakban felsoroljuk a 10 legismertebb mellékhatását:
- Könnyebb testsúlycsökkentés
- Javuló anyagcsere
- Csökkenő vércukorszint
- Megerősödött immunrendszer
- Javuló kardiovaszkuláris egészség
- Jobb emésztés
- Tiszta és ragyogó bőr
- Erősebb és egészségesebb haj
- Jobb hangulat és mentális állapot
- Hosszabb élettartam
VIZSGÁLJA ÁT A LEGJOBB FEHÉRJE DIÉTÁKAT
5 Az időszakos böjt rövid távú mellékhatásai
Az étkezési szokások megváltoztatása fizikai zavarokat okozhat a szervezetben. A mellékhatások nem adnak okot aggodalomra, de mindig jobb tudni róluk. Előzetesen gyakorolhatja az időszakos böjtölés technikákat, hogy kényelmesebben érezze magát a rendszerben.
Vessünk egy pillantást a böjt 5 rövid távú mellékhatására:
Vegyél egy
1 perces kvíz
és fedezze fel, mennyit fogyhat le a DoFasting segítségével!
1. Éhség és sóvárgás
Ha egy meghatározott ideig nem eszik, az a rettegett éhségérzetet okozza.
Ez bosszantó lehet, ha megpróbálja fenntartani a ketózist a szervezetében. Amikor a normál étrend követéséről hirtelen áttérsz az ételek órákra történő korlátozására, a a gyomor összezavarodik. Ilyenkor hallod a dübörgő hangokat, amik nem múlnak el.
Néhány ember azt tapasztalhatja, hogy vágyik a cukros ételekre. Ha nem vigyáz a kezelésében, falási epizódokhoz vezethet. A fájdalmas éhség utáni vágyak elkerülése érdekében igyon sok vizet, hogy megtöltse a gyomrát, vagy vegyen be étvágycsökkentőt, például egy DoFasting-kiegészítőt.
A DoFasting étvágycsökkentő glükomannánt és cellulózt tartalmaz – két olyan élelmi rostot, amelyek tartsa távol az éhségérzetet. Ezenkívül javítják az általános egészségi állapotot a puffadás és a koleszterinszint csökkentésével. Mindössze annyit kell tennie, hogy inni a por kiegészítést.
Ne felejtsen el tápanyagdús ételeket enni a nem böjt idején. A gyomor feltöltése megakadályozhatja, hogy az éhségéhség olyan fájdalmas legyen. Néhány jó étel közé tartozik a teljes gyümölcs, a sovány hús, a tojás, a bab, a tenger gyümölcsei, a leveles zöldségek és a diófélék.
2. Fáradtság, agyi köd, alacsony energia
Az időszakos böjt fáradtságot okozhat a hosszabb étkezési időszakok hiánya miatt.
Ez egy normális mellékhatás, amelyet tapasztalni, amikor a szervezet alkalmazkodik az új időszakos böjttervhez. Az alacsony energiaszint gyakran okoz agyi ködöt – egy olyan mentális állapotot, amely megzavart fókuszt, zavartságot, feledékenységet és lomha gondolkodást jelent.
Ezt a fáradtságot evéssel legyőzheti több a böjti program alatt. Még akkor is, ha alacsony kalóriatartalmú étrendet folytat, próbáljon meg olyan ételeket fogyasztani, amelyek tele vannak fontos tápanyagokkal. Ez lehet csirke, tojás és sajt, mivel ezek tele vannak fehérjével, ami megteszi táplálja a szervezetét.
Arra is ügyeljen, hogy a fogyás során sokat aludjon. Az energiaszint növelése segíthet a testmozgásban és megelőzheti az éhgyomri fejfájást. Ha időszakos böjt közben túl gyengének érzi magát, a szervezet nem tudja hatékonyan elégetni a makacs zsírt.
3. Alacsony vércukorszint
Ha meghatározott ideig étel nélkül marad, akkor csökkenhet a vércukorszintje. A hipoglikémiában szenvedők egy ideig küzdhetnek ezzel az új beállítással. Ha nagyon alacsony a vércukorszintje ennek az étkezési tervnek a során, azonnal hagyja abba a böjtöt, és egyél néhány nagyot.
Az alacsony vércukorszint gyakori jelei közé tartozik az izzadás, a végtagok remegése, a heves fejfájás és az erős éhségérzet. Annak érdekében, hogy elkerülje az ilyen érzéseket időszakos böjt közben, fogyasszon sok tápanyagban gazdag ételt, amely magasan tartja a cukorszintjét.
Emberek 2-es típusú cukorbetegség általában próbáljon meg másnapi koplalást, amikor csökkenti a vércukorszintjét. Ez teljesen rendben van, ha figyelemmel kíséri a glükóztermelést a koplalás alatt. Mindig jobb extra óvatosnak lenni és biztonságban maradni, mint kockáztatni magát.
4. Rossz lehelet
Senki sem akar rossz leheletet, de ez teljesen normális böjt esetén. Ez a nyáláramlás hiánya és a megnövekedett aceton miatt következik be. Ha a szervezet nem termel elegendő nyálat, kevésbé vagyunk védettek a szájbaktériumokkal szemben, mint egyébként rossz leheletet okoz.
Egy kis menta gumi rágása nem akadályozza meg a szag megjelenését a szájban. Csak meg kell várnia, amíg teste jól érzi magát az étkezési rutinban. Addig is gyakrabban moshat fogat, kaparhat nyelvet, használhat szájvizet és fogselymet.
Egy dolog, amit meg kell jegyezni, hogy időszakos böjt közben tilos a rágógumi. Annak ellenére, hogy nincs kalóriája, az emésztőrendszere mégis azt hiszi, hogy eszik valamit. Ez puffadást és székrekedést válthat ki pusztán egy egyszerű gumi rágásától.
5. Ingerlékenység és egyéb hangulati ingadozások
Bosszús érzés ez biztosan megtörténik, ha alacsony az energiád. A tested olyan ételekre vágyik, amelyeket nem ehetsz meg, ezért ez felkavaró lehet a fogyás során. Ne aggódjon, ezek a rendszeres hangulatingadozások eltűnnek, amint kialakul a rutin.
Ha el akarja kerülni ezt az ingerlékenységet, próbáljon ki kezdő időszakos böjtprogramokat. Ez megkönnyíti az új étkezési rendszerbe való beilleszkedést. A 12/12-es módszer jó első választás azok számára, akiknek rövidebb böjtidőre van szükségük, mivel egyenlően osztja be az időt.
Az időszakos böjt 5 hosszú távú mellékhatása
Soha ne végezzen hosszú távú böjtöt fogyás közben. Ennek az étkezési tervnek a követése súlyos egészségügyi problémákat okozhat, amelyek tönkretehetik általános fejlődését. Nem érdemes néhány hétnél tovább böjtölni, ezért ezt előre tartsa szem előtt.
Íme a böjt néhány 5 hosszú távú mellékhatása:
1. Hajhullás
Lehet, hogy kezd többet észrevenni hajhullás koplalás közben. Telogén effluvium néven ismert – átmeneti hajhullás, amely általában a fejbőr felső részén jelentkezik. Nem mindenki tapasztalja ezt a mellékhatást, de lehetséges, ha túl sokáig koplal.
A hajhullás azt jelenti, hogy tápanyaghiányai vannak. A szervezetnek nincs elegendő tápanyaga a megfelelő hajnövekedéshez, ezért csomókban kezd hullani. Az embereknek hat hónapnál hosszabb ideig kell időszakosan böjtölniük, hogy észrevegyék ezeket a kiterjedt változásokat.
Győződjön meg róla, hogy rövid távú célokat tűz ki, és fogyasszon sok tápanyagban gazdag ételt a böjti időszakon kívül. Fogyassz sok egészséges zsírt, például étcsokoládét, avokádót, sajtot és egész tojást. Ez feltölti Önt, miközben alapvető ásványi anyagokkal táplálja a szervezetet.
2. Változások a menstruációs ciklusban
A női reproduktív rendszer érzékeny a kalóriabevitelre. Ezt nem sokan tudják, de az időszakos böjt valójában igen Stop a menstruációid ne történjenek meg. Ez annak köszönhető, hogy a hipotalamusz nem képes erre szabályozzák a hormonokat a menstruáció elősegítése.
Ezt elkerülheti, ha abbahagyja az időszakos böjtöt a menstruáció körül. A szervezetnek időre van szüksége a hormonok felszabadulásához, ezért ne ess túlzásokba ezzel az étkezési tervvel. A hosszú távú böjt növeli a stressz szintjét, ami szintén késlelteti vagy leállítja a ciklust.
3. Alultápláltság
A kalóriák csökkentése teljesen biztonságos, de az extrém időszakos böjtölési rendek követése igen alultápláltsághoz vezet. Ez egy súlyos állapot, amely az étrendben lévő tápanyagok hiányára utal. Sokan túl sokáig koplalnak, és kiéheztetik szervezetüket a fontos ásványi anyagok után.
Ha rendszeresen, hosszú ideig koplal, súlyos fáradtságot, gyenge koncentrációt, izomgyengeséget és depressziót tapasztalhat. Beszéljen egy regisztrált dietetikussal, és kérje ki tanácsát, hogyan böjtöljön megfelelően anélkül, hogy károsítaná egészségét.
Vegyél egy
1 perces kvíz
és fedezze fel, mennyit fogyhat le a DoFasting segítségével!
4. Alvászavarok
A kutatások szerint az időszakos böjt alvászavarokat válthat ki, és az álmatlanság a gyakori mellékhatás IF. Ennek oka az ingadozó hormonszint és a szervezetben bekövetkező egyéb nem kívánt változások. A böjt csökkentheti a melatonin mennyiségét – egy hormon, amely segít szabályozni az alvási szokásokat.
Lehetséges, hogy mások nem tapasztalják ezt a mellékhatást, de ez gyakori azoknál, akik hosszú ideig koplalnak. Az elégtelen jó minőségű alvás szintén lelassítja a fogyást. A felborult hormonok növelje az étvágyatami lehetséges falási evéshez vezethet.
Ügyeljen arra, hogy kerülje a rendszeres böjtölést, amely károsítja az egészségét. A hosszú távú időszakos böjt csak olyan szövődményeket okoz, mint az álmatlanság, a magas vérnyomás és a depresszió.
5. Emésztési problémák
Az érzékeny gyomrú emberek megtehetik emésztési problémákkal kell szembenéznie. Böjt után székrekedés, puffadás, hányinger vagy hasmenés jelentkezhet. Az élelem hirtelen csökkenése megzavarhatja az emésztőrendszert, és drámaian lelassíthatja a természetes folyamatokat.
Időkorlátozott etetés tud erősíti a beleit, de egy idő után gyengítheti is. Az emberi természethez tartozik, hogy gyakran eszik, és több üzemanyagot ad a szervezetnek. Ennek a rutinnak a megváltoztatása azonban megakadályozhatja a bélrendszer megfelelő megemésztését és a tápanyagok felszívódását.
Soha ne tegye hosszú távú céllá az időszakos böjtöt. A mindig üres gyomor nem egészséges, és csak súlygyarapodáshoz és más jövőbeli kockázati tényezőkhöz vezet.
Módszerek a böjt mellékhatásainak csökkentésére
Vannak módok a böjtből eredő negatív változások csökkentésére, és meg kell értened az előnyöket is és hátrányai, mielőtt kipróbálná ezt az étkezési tervet.
Íme négy módszer, amellyel csökkentheti az időszakos böjt mellékhatásait:
Forduljon orvosához
Orvosi konzultáció az főleg fontos a kezdés előtt. Az egészségügyi problémákkal küzdő vagy bizonyos gyógyszereket szedőknek további útmutatásra van szükségük. Beszéljen egy egészségügyi szakemberrel, és kérdezze meg őket a lehetséges mellékhatásokról.
Kövesse az egészséges étrendet
Azoknak, akik fogyni szeretnének, egészséges étrendet kell követniük. A nem megfelelő ételek károsíthatják a szervezetet, és rossz fizikai változásokat idézhetnek elő. Fogyassz sok tápanyagban gazdag terméket, amely fehérjét, szénhidrátot, vizet és vitaminokat tartalmaz.
Hallgass a testedre
Ha a böjt fájdalmat vagy kényelmetlenséget okoz, teljesen hagyja abba a kezelést. A szervezetnek megvan a módja annak, hogy megmondja, mire van szüksége a működéséhez. Ne hagyja figyelmen kívül azokat a jeleket, amelyek egészségi állapotának romlására utalnak. A legtöbb wellness szakember azt fogja mondani, hogy bizonyos zsírégetési módszerek nem mindenkinél működnek – csak meg kell találni a megfelelő rutint.
Szerezzen be egy alkalmazást, hogy megkönnyítse erőfeszítéseit
Ha minden egy helyen van, akkor egészséges maradhat, és biztonságosan követheti az időszakos böjtöt. Rengeteg alkalmazás vezet végig ezen az új étkezési ütemezésen.
Megnézheti, hogy mennyi idő telt el a böjt/evési ablak kezdete óta, hány liter vizet fogyasztott aznap, mennyi kalóriát, és még azt is, hogy mennyit fogyott eddig a böjt során (heti mérlegelés).
A DoFasting alkalmazás tartalmazza az összes hasznos funkciót. Az Ön preferenciáitól függően egyedi időszakos böjtkúrák közül választhat. Emellett 100%-ban tudományosan megalapozott tippeket is tartalmaz, amelyek végigvezetik a személyre szabott fogyás útján.
Minden típusú időszakos böjtnek van mellékhatása?
Nem minden típusú böjtölési módszer okoz negatív változásokat, de a fejlettebb étkezési ütemterv többet árthat. A legjobb lehet ezeket elkerülni, ha még nem ismeri a böjtöt.
Az alábbiakban megtalálja a legnépszerűbb időszakos böjttípusokat:
- Időkorlátozott étkezés: Böjtölési és étkezési ablakokat állított be, például a 16/8, 14/10 és 12/12 módszereket. Ez nagyon jó kezdőknek és haladóknak.
- A heti kétszeri módszer: Az emberek heti 5 napon ehetnek, amit akarnak, és a fennmaradó 2 napban korlátozzák a kalóriájukat, amit 5:2-es rezsimnek is neveznek.
- Váltónapos böjt: Ez a módszer abból áll, hogy egy napon normálisan eszik (még mindig egészséges ételeket), majd másnap teljesen koplal.
- Az enni-megáll-enni: A 24 órás böjt azt jelenti, hogy hetente egyszer vagy kétszer 24 órát fog böjtölni. Dönthet úgy, hogy egyik nap nem eszik vacsorától másnap vacsoráig.
Az extrém időszakos böjtölési módszerek általában rossz tüneteket okoznak. Például a 24 órás böjtölés nem mindenki számára egészséges, és meghaladhatja az időszakos böjt előnyeit. Mindig kezdje a kezdő rendszerekkel, hogy megtudja, mennyire alkalmasak.
Kinek kell kerülnie az időszakos böjtöt?
Azok az emberek, akiknek korábban étkezési zavarai vannak, vagy gyakran nem táplálkoztak, teljesen kerülniük kell a böjtöt. A kalóriabevitel csökkentése nem biztos, hogy jót tesz a mentális egészségének. Ha jelenleg étkezési zavara van, ne próbáljon ki semmilyen új étkezési mintát, még a kezdőt sem.
A terhes és szoptató nőknek általában tartózkodniuk kell a böjttől. Extra tápanyagokra van szükségük a baba táplálásához és a természetes növekedés támogatásához. Egyes módszerek is elősegítik a termékenységi problémákatváltozást okozva a menstruációban és az anyagcserében.
Egyéb tényezők közé tartoznak az alvási problémák, az emésztési problémák és az autoimmun betegségek. Mindenkinek, aki ilyen egészségi állapottól szenved, tartózkodnia kell az időszakos böjttől. Lehet, hogy szeretné élvezni az egészségügyi előnyöket, de nem éri meg az esetleges káros hatásokat.
Íme egy összefoglaló, hogy kinek kell nem próbáld meg a böjtöt:
- Azok, akiknek a kórtörténetében étkezési zavarok szerepelnek
- Rendszeres rendetlen étkezés
- Terhes vagy szoptató nők
- Akiknek gyakori alvásproblémái vannak
- Emésztési problémákkal küzdők
- Akinek gyenge az immunitása
- Erős gyógyszert szedő betegek
Vegyél egy
1 perces kvíz
és fedezze fel, mennyit fogyhat le a DoFasting segítségével!
Következtetés
Számos időszakos böjt mellékhatást tapasztalhat, de ez nem jelenti azt akarat történik. Ha hosszú ideig nem eszik, megzavarhatja szervezete természetes funkcióit, ezért ezt az étkezési rendszert csak rövid távú fitneszcélként tegye.
Beszéljen egy regisztrált dietetikussal, mielőtt elkezdi az új étkezési ütemtervet. Professzionális tanácsokat tudnak adni egészségének gondozásával és a megfelelő étrend kiválasztásával kapcsolatban. Bizonyos betegségekben szenvedőknek más fogyókúrás tervet kell találniuk.
Mit jelent az időszakos böjt?
Az időszakos böjt olyan étrendi módszer, amely időszakosan korlátozza az étkezési időt vagy az elfogyasztott kalóriamennyiséget.
10 mellékhatása az időszakos böjtnek
1. Fokozza az anyagcserét
Az időszakos böjt segíthet felgyorsítani az anyagcserét, ami segíthet a testsúlycsökkentésben.
2. Csökkenti az inzulinrezisztenciát
Az időszakos böjt segíthet csökkenteni az inzulinrezisztenciát és segíthet a vércukorszint stabilizálásában.
3. Jótékony hatással lehet az agyra
Az időszakos böjt segíthet javítani az agyi funkciókat és csökkentheti az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór kockázatát.
4. Segíthet csökkenteni a gyulladást
Az időszakos böjt csökkentheti a szervezet gyulladásait, amelyek hozzájárulhatnak számos krónikus betegség kialakulásához.
5. Javíthatja a szív egészségét
Az időszakos böjt segíthet csökkenteni a koleszterinszintet és a vérnyomást, ami hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez.
6. Fokozhatja a zsírégetést
Az időszakos böjt segíthet a test zsírraktárakból történő energiafelhasználásában, ami segíthet a testsúlycsökkentésben.
7. Növelheti az antioxidánsok szintjét
Az időszakos böjt serkentheti az antioxidánsok termelését a szervezetben, ami segíthet a sejtek védelmében a káros szabadgyökök ellen.
8. Javíthatja a bőr állapotát
Az időszakos böjt segíthet csökkenteni a gyulladást a bőrben, javíthatja a bőr állapotát és segíthet a pattanások kezelésében.
9. Növelheti a hosszabb élet reményét
Az időszakos böjt hozzájárulhat a hosszabb, egészségesebb élet reményének növeléséhez, mivel segítheti a szervezet öngyógyító mechanizmusainak beindítását.
10. Segíthet a rák megelőzésében
Az időszakos böjt segíthet csökkenteni bizonyos rákfajták kialakulásának kockázatát a sejtek megsérülésének és a mutációknak gátlásával.
VIZSGÁLJA ÁT A LEGJOBB FEHÉRJE DIÉTÁKAT
Nézze meg, hogyan működik a diéta:
Köszönöm, hogy idáig elolvasta. Remélem, hogy legalább kicsit tetszett a cikk, és elolvas néhány másik cikket is a weboldalunkon.
A nevem Gizi, 26 éves vagyok, és táplálkozási tanácsadást tanultam. Megosztom veletek az egészséges életmód, a jóga, a fitnesz és a divat iránti szenvedélyemet. Hasznos tanácsokat írok, amelyek saját tapasztalataimból, releváns szerzők könyveiből és tudományosan bizonyított tanulmányokból származnak. Szlovákiából származom, így előfordulhatnak grammatikai hibák a cikkemben.