Tartalom
Időszakos böjt és székrekedés: hogyan lehet elkerülni?
Időszakos böjt során fontos odafigyelni a megfelelő táplálkozásra, hogy elkerüljük a székrekedést. A megfelelő folyadékfogyasztás és a ballasztanyagokban gazdag ételek fogyasztása segíthet ebben.
VIZSGÁLJA ÁT A LEGJOBB FEHÉRJE DIÉTÁKAT
Miért okozhat székrekedést az időszakos böjt?
A székrekedés általában kevesebb, mint heti három székletürítést jelent. Nehéz a székletürítés, és tünetei lehetnek kemény széklet, túlzott megerőltetés, elzáródás érzése, a belek nem teljes kiürülése, hasi fájdalom és puffadás.
Természetesen nem az időszakos koplalás az egyetlen oka a székrekedésnek. Ennek oka lehet valamilyen egészségügyi állapot, például pajzsmirigy-rendellenesség vagy irritábilis bél szindróma. A legjobb, ha beszél orvosával a lehetséges bélproblémákról.
Az alábbiakban felsorolunk 6 lehetséges okot e gyakori mellékhatás mögött.
Vegyél egy
1 perces kvíz
és fedezze fel, mennyit fogyhat le a DoFasting segítségével!
Nem kap elég rostot
Az élelmi rost létfontosságú tápanyag az általános egészségi állapot és az emésztőrendszer számára.
Ez egy nem emészthető szénhidrát amely áthalad az emésztőrendszeren, súrolókefeként működik, amely megtisztítja a vastagbelet. Elöblíti a baktériumokat és a felhalmozódott salakanyagokat, miközben ömleszti és lágyítja a széklet állagát, biztosítva, hogy az élelmiszer könnyen áthaladjon rajta.
A nem megfelelő rostbevitel gyakran felelős a szabálytalan székletürítésért. Az időszakos böjt során elengedhetetlen, hogy elegendő rostot tartalmazzon az étrendben, hogy emésztőrendszere egészséges maradjon. A székrekedés mellett a hiány egyéb mellékhatásai a következők:
- Hasmenés
- Puffadás
- Éhségrohamok
- Alacsony energia
- Fáradtság
Nem iszik elég vizet
A vízivás az időszakos böjt feltétele. Szükséges a szervezet mindennapi működéséhez, beleértve az egészséges bélmozgást is. A böjti időszakban a vízhiány az elsődleges oka krónikus székrekedés.
Ha nincs elég víz a szervezetben, a vastagbél felszívja a vizet az élelmiszer-hulladékból. Nincs elég víz a széklethez, így az kemény, száraz és nehezen üríthető.
Elegendő vízivás az főleg böjtnél fontos, mert a szokásos táplálékfelvételből már nem szerzel vizet.
Az időszakos koplalás során hajlamosabb az elektrolit- és folyadékvesztésre is. Az inzulinszint csökkenésével a szervezet nagy mennyiségű vizet és nátriumot választ ki a vesén keresztül, ami kiszáradást okoz.
Egyéb kiszáradási mellékhatások időszakos böjt esetén:
- Szájszárazság
- Túlzott szomjúság
- Fejfájás
- Puffadás
- Fáradtság
Túlevés tej vagy sajt
A tejalapú termékek túlfogyasztása az étkezési ablakban egyeseknél székrekedést okozhat. Ennek oka lehet a tehéntejben lévő fehérjékkel szembeni allergia vagy érzékenység. Körülbelül az esetek 30%-aa székrekedés a laktóz intolerancia tünete.
Az októl függően nem feltétlenül kell teljesen elhagynia a tejet és a sajtot. Tejfogyasztásának figyelemmel kísérésével és csökkentésével módosíthatja étrendjét. Próbáld meg helyettesíteni növényi alapú alternatívákés hátha segít.
Nem elég gyakorlat
Nem minden a diétán múlik. A fizikai aktivitás hiánya és az ülő életmód rendellenes székletürítést válthat ki. Az edzés felgyorsítja a dolgokat, lerövidíti a széklet emésztőrendszeren való áthaladását, és csökkenti a felszívódó víz mennyiségét.
A testmozgás a bélizmok stimulálásával is ösztönözheti a bélmozgást. Végső soron a rendszeres fizikai aktivitás megőrzi a vastagbél elégedettségét és megfelelő működését.
Ezen túlmenően, ha elegendő testmozgást végez, jobb időszakos koplalási eredményeket érhet el azáltal, hogy növeli a kalóriaégetést és felgyorsítja a fogyást.
Feszültség
A pszichés problémák gyakran testi tüneteket okoznak.
A stressz felboríthatja a bélrendszert, és megnehezítheti a székletürítést. Számos okból okozhat vagy súlyosbíthat meglévő székrekedést, a belek véráramlásának csökkentésétől a gyulladás kiváltásáig.
Ezenkívül a stressz arra késztetheti az embert, hogy egészségtelenül táplálkozzon, tartózkodjon a testmozgástól és nehezen aludjon el – mindez hozzájárul a székletürítés csökkenéséhez.
Gyógyszerek
Bizonyos gyógyszerek befolyásolhatják a székrekedést. A bélproblémákat okozó népszerű gyógyszerek a következők:
- Az antidepresszánsok hatással vannak a bélben lévő idegvégződésekre, ami gyomor-bélrendszeri mellékhatások.
- Opioid gyógyszerek gátolja a bélmozgást a belekben lévő folyadékhiány miatt.
- Vaspótlás gyakran társul székrekedéssel és egyéb emésztési problémákkal.
- A vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, különösen a kalciumcsatorna-blokkolók és a béta-blokkolók székrekedést okozhatnak azáltal, hogy ellazítják a bélizmokat.
- Antikolinerg gyógyszerek ellazítsa a bélben lévő izmokat is.
Vegyél egy
1 perces kvíz
és fedezze fel, mennyit fogyhat le a DoFasting segítségével!
5 tipp a székrekedés csökkentésére időszakos böjt közben
A jó hír az, hogy számos gyógymódot kipróbálhat a kakaproblémák enyhítésére, és megkönnyíti a székletürítést.
Íme 5 tipp az időszakos böjt gyakorlásához.
1. Vegyen fel diétájába rostban gazdag ételeket
Szakaszos böjt esetén törekednie kell arra, hogy legalább a napi ajánlott adag rostot az étkezési ablakban, ami nőknél 21–25 gramm, férfiaknál 30–38 gramm. Ha előnyben részesíti a rostbevitelt, a széklet könnyebben távozik.
Megvalósíthat egy étkezési tervet, amely sok élelmiszert tartalmaz ebben az alapvető tápanyagban. Példák:
- Teljes kiőrlésű gabonák, például árpa, hajdina, zabpehely, barna rizs és teljes kiőrlésű kenyér
- Hüvelyesek, diófélék és magvak
- Rostban gazdag gyümölcsök, például málna, eper, alma és banán
- Rostban gazdag zöldségek, például brokkoli, kelbimbó, karfiol és édesburgonya
A rostbevitelt is növelheti a DoFasting alkalmazás receptjeivel, amelyek kifejezetten az egészségére összpontosítanak időszakos böjt idején. Az alkalmazás lehetővé teszi a makrók számlálását is napi céljai elérése érdekében.
Ha pedig a kiegészítők iránt érdeklődik, a DoFasting Essential Fiber Complex étvágycsökkentőként szolgál, miközben küzd a rosthiány ellen.
2. Kerülje a finomított ételeket
Míg az időszakos böjt arra összpontosít, hogy mikor eszel, mégis létfontosságú, hogy mérlegeld, mit szabad és mit nem. A székrekedés gyakran közvetlenül összefügg az általunk fogyasztott ételekkel, ezért elegendő tápanyagot kell bevinnie teljes értékű élelmiszerekből ahhoz, hogy támogassa a bélrendszert.
A finomított ételeknek nincs helye az egészséges táplálkozásban. Az időszakos böjti terv során kerülendő ételek a következők:
- Fehér kenyér, fehér rizs és fehér tészta
- Reggeli gabonapelyhek
- Bagel és sütemények
- Feldolgozott húsok
- Burgonya chips
- Cukorka
- Cukros italok
Ehelyett a teljes kiőrlésű gabonák, a sovány fehérjék, az egészséges zsírok, a gyümölcsök és a zöldségek köré kell összpontosítania étrendjét.
3. Maradj hidratált
Az egészséges felnőtteknek minden nap elegendő vizet kell inniuk, hogy megfelelően hidratálják magukat. A napi ajánlás nőknek 11,5 csésze (2,7 liter) és 15,5 csésze (3,7 liter) férfiaknak.
Mivel több vizet veszít az időszakos koplalás során, további vizet kell inni. A legtöbb embernek elegendő napi három-négy liter. Más gyorsbarát italokkal is hidratált maradhat, és elkerülheti a kiszáradást.
4. Igyon kávét, teát és egyéb koffeintartalmú italokat
A koffeintartalmú italok segíthetnek a székrekedésben, mint koffein enyhe hashajtó hatása van. Természetes stimulánsként serkentheti az emésztőrendszer izmainak összehúzódását és székletürítést.
Egy csésze kávé vagy tea jótékony hatással lehet az időszakos böjtölésre, energialöketet adva anélkül, hogy megszakítanád a böjtöt.
5. Gyakorlat
A felnőtteknek meg kell kapniuk 150 perc mérsékelt vagy intenzív testmozgás minden héten. Feloszthatja az időt ütemezésekre, például napi 30 percre, heti 5 napra. A rendszeres testmozgás elősegíti az emésztést és segít megőrizni a székletürítést.
Előfordulhat, hogy időszakos koplalás közben nincs annyi energiája, mint általában, hogy befejezze az edzést. Próbálja ki a gyengédebb gyakorlatokat, mint a gyaloglás, kocogás, pilates és jóga éhezett állapotban. Ez megőrzi izmait erősen anélkül, hogy kimerítené a testét.
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
Általában otthon is kezelheti és megelőzheti a székrekedést, de ha huzamosabb ideig nincs székletürítése – forduljon orvosához.
Néha a székrekedés súlyossá válik, és sürgősségi ellátásra lehet szükség. A székrekedés mellett a sürgősségi ellátást jelentő figyelmeztető jelek a következők:
- Sötét, kátrányos széklet vagy vér a székletben
- Súlyos vagy krónikus hasi fájdalom
- Jelentős puffadás
- Hányás
Vegyél egy
1 perces kvíz
és fedezze fel, mennyit fogyhat le a DoFasting segítségével!
Következtetés
Az időszakos böjtnek számos előnnyel jár, a fogyástól a gyulladások csökkenéséig. Igaz azonban, hogy a diéta székrekedést válthat ki. Az emberi szervezet érzékeny, és az étkezési szokások hirtelen változása kibillentheti a székletürítést.
Általában átmeneti jellegű, és csak az időszakos böjt kezdetének első napjaiban vagy első heteiben fordul elő. Miután szervezete alkalmazkodik az új étkezési szokásokhoz, és lépéseket tesz a bélrendszer egészségének támogatására, várhatóan visszatér a mosdóbeosztás.
Mi okozza a székrekedést időszakos böjt közben?
Az időszakos böjt során csökken az elfogyasztott étel mennyisége és az étkezések száma is, ami hozzájárulhat a székrekedés kialakulásához. Emellett fontos lehet az elégtelen folyadékfogyasztás is, ami szintén székrekedést okozhat.
Hogyan lehet elkerülni a székrekedést időszakos böjt közben?
A székrekedés elkerülése érdekében fontos odafigyelni a megfelelő folyadékbevitelre és a rostban gazdag ételek fogyasztására időszakos böjt során. Emellett érdemes figyelni a megfelelő mozgásra is, hogy fenntartsuk az emésztés egészségét.
VIZSGÁLJA ÁT A LEGJOBB FEHÉRJE DIÉTÁKAT
Nézze meg, hogyan működik a diéta:
Köszönöm, hogy idáig elolvasta. Remélem, hogy legalább kicsit tetszett a cikk, és elolvas néhány másik cikket is a weboldalunkon.
A nevem Gizi, 26 éves vagyok, és táplálkozási tanácsadást tanultam. Megosztom veletek az egészséges életmód, a jóga, a fitnesz és a divat iránti szenvedélyemet. Hasznos tanácsokat írok, amelyek saját tapasztalataimból, releváns szerzők könyveiből és tudományosan bizonyított tanulmányokból származnak. Szlovákiából származom, így előfordulhatnak grammatikai hibák a cikkemben.