A glikémiás index értékeinek nagy változatossága = alacsony gyakorlati hasznosság

Tartalom



Glikémiás index változatosság

A glikémiás index értékeinek nagy változatossága = alacsony gyakorlati hasznosság

A glikémiás index (GI) értékeinek nagy változatossága miatt alacsony a gyakorlati hasznosságuk. A GI értékek befolyásolhatják a vércukorszintet, de sok tényező befolyásolja ezeket az értékeket, ezért használatukkor óvatosnak kell lenni.

VIZSGÁLJA ÁT A LEGJOBB FEHÉRJE DIÉTÁKAT

1 | BEVEZETÉS

TA glikémiás index (GI) annak mértéke, hogy az élelmiszerek milyen gyorsan emelik meg a vércukorszintet. Vitatott, hogy a GI-értékek hasznossága a krónikus betegségek kezelésében továbbra is vitatható. Bár ismert, hogy az abszolút meghatározások eltérőek a cukorbetegek között, kevés adat áll rendelkezésre a pontosságról és az egészséges felnőttek változó forrásairól – ezért nehéz megbízható következtetéseket levonni. Az új tanulmányok azonban azt sugallják, hogy jelentős egyéni és egyénen belüli eltérések mutatkoznak abban, hogy az egyének hogyan reagálnak egyetlen élelmiszer-kihívásra, és arra utalnak, hogy a GI-érték meghatározása nem biztos, hogy a megfelelő megközelítés az élelmiszer-választás iránymutatására. [1].

2 | GLIKÉMIÁS INDEX ÉS GLIKÉMIÁS TERHELÉS

A glikémiás index (GI) egy eszköz a szénhidráttartalmú élelmiszerek vércukorszintre gyakorolt ​​hatásának értékelésére. Jenkins et al. javasolta ezt a módszert az ételek osztályozására aszerint, hogy azok hogyan befolyásolják az étkezés utáni glükózszintet, vagy mennyivel emelkednek bizonyos szénhidrátok a véráramban elfogyasztásuk után. A GI egy növekményes területet mér a görbe alatt, majd százalékban fejezi ki [2].

A glikémiás terhelés (GL) egy olyan fogalom, amelyet eredetileg élelmiszer-választási útmutatóként fejlesztettek ki cukorbetegek számára, hogy javítsák glikémiás kontrolljukat az élelmiszerek alacsony, közepes és magas GI-kategóriákba sorolásával. A GI használata azonban túlmutat ezen az eredeti szándékon, és most jóváhagyják címkézési eszközként való használatát a krónikus betegségek kockázatának csökkentése érdekében, vagy számos népszerű diéta, például a South Beach diéta vagy a ketogén diéta alapjául szolgál. Bár vannak olyan adatok, amelyek alátámasztják az alacsony glikémiás indexű és alacsony glikémiás terhelésű diéta betartásának előnyeit a cukorbetegség kezelésében, az adatok vegyesek a nem cukorbeteg populáció esetében. [3].

Az élelmiszerek földrajzi jelzésére, a GL-re vonatkozó univerzális intézkedés kidolgozására irányuló terveket 2008-ban elvetették a korábbi kutatásokkal való ellentmondások miatt. [4] A statisztikai elemzések következetlen kapcsolatot mutatnak ki az étrend szénhidráttartalma vagy a glikémiás index értékei és az inzulinérzékenység között [4]. Ezenkívül a randomizált klinikai vizsgálatokból származó adatok ellentmondásos kapcsolatot mutatnak e két változó és a szív- és érrendszeri betegségek között. [5, 6] fogyás [7, 8]és a rák [9, 10].

A GI-érték az élelmiszer eredendő tulajdonságát jelenti, nem pedig az egyénnek az élelmiszerre adott metabolikus reakcióját. Mint ilyenek, elméletileg a GI értékeknek teljes mértékben reprodukálhatóknak kell lenniük az egyéneken belül és között. Áttekintés azonban a közzétett GI-táblázatokról, amelyek az egyes élelmiszerek GI-értékeinek több laboratórium által generált összeállítása [11, 12] feltűnően eltérő becsléseket jelez a GI-értékre egy kategórián belül, sőt ugyanarra az élelmiszerre vonatkozóan [13, 14, 15]. Ez azt eredményezheti, hogy egy élelmiszert az egyik laboratórium alacsony GI-vel, míg egy másik magasnak minősít [16]amely tovább világítja a GI egy adott élelmiszernél univerzális mérési módszerként való alkalmazásának kérdését.

Míg a GI az egyik legfontosabb fogalom a táplálkozástudományban, számos tanulmány kimutatta, hogy nem biztos, hogy megbízható, mert gyakran nagy eltérések lehetnek az emberek válaszai között, még akkor is, ha követik a javasolt tesztelési módszert. Egy tanulmány talált egy személyen belüli CV-t (20%-os eltérés) és egy egyének közötti CV-t (25%-os eltérés). Bár a módszertani változók kezelése némileg javította ezeket az önéletrajzokat, még mindig nem érték el azt a határt, amelyet az orvosbiológiai kutatók általában elfogadhatónak tartanak (~5%). [1].

A figyelembe vett változók közül a variabilitásnak csak 5-11%-a tudható be életkor, BMI, TC:HDL koleszterin arány, szérum triglicerid és CRP koncentráció alapján. Az adatok azt sugallják, hogy az inzulinindex és a Hba1c az egyének közötti variabilitásnak csak 15 és 16%-áért felelős, ami azt jelzi, hogy a glikémiás állapot még egészséges egyéneknél is megváltoztathatja a GI állapotot [1]. Ez a nagy változatosság az élelmiszertípusok téves besorolásának még nagyobb kockázatára utal, és a klinikai alkalmazás még jelentősebb korlátozására utal az élelmiszerek pontos vagy univerzális mértékeként. Míg a tanulmányok számos módszertani tényezőt azonosítottak, amelyek a GI-értékek változékonyságát okozhatják, az ezen aggodalmak kezelésére tett erőfeszítések még nem jártak sikerrel. [1517, 1]. Ezen aggodalmak fényében ez ahhoz az ajánláshoz vezetett, hogy a GI-értékeket normoglikémiás egyénekben határozzák meg. Sajnos az adatok azt sugallják, hogy a glikémiás állapot még mindig jelentős problémát jelent a GI-érték változékonyságával összefüggésben, még a normoglikémiás egyéneknél is. [1].

Valójában az adatok azt mutatják, hogy a standardizált módszertan és a többszöri tesztelés ellenére jelentős eltérések vannak a fehér kenyér GI-értékei között. A GI-értékek nagyfokú variabilitása rávilágít arra, hogy az élelmiszereket a GI-értékük alapján (alacsony, közepes és magas) egy vagy több kategóriába sorolják rosszul. Ezeknek az eredményeknek a glikémiás indexre gyakorolt ​​​​hatása és a krónikus betegségek kockázatával való összefüggései indokolják a klinikai hasznosság jelentős átgondolását.

4 | VEGYES ÉTKEZÉSEK ÉS TOVÁBBI GI KÖRÜLTETLENSÉGEK

Az étkezések GI szerinti rangsorolását az élelmiszer-összetevők GI-értékeinek összeadásával végezték, de az, hogy a GI-k összegei megbízhatóan kiszámítják-e egy étkezés értékét, vitatott. Egy tanulmányban a kutatók a Nemzetközi GI-táblázatból vett GI-értékeket használták 13 egyszerű reggeli étkezés GI-jének előrejelzésére. Amikor azonban tesztelték ezeket az előrejelzéseket a mért eredményekkel, nem találtak összefüggést a számított és a tényleges mérések között [18]. Más tanulmányok szorosabb összefüggést találtak a számított GI és a különböző reggeli étkezésekre adott glikémiás válaszok között, de nem minden összefüggés volt megjósolható [19].

Más tanulmányok azt találták, hogy a tej rizzsel történő elfogyasztása jelentősen alacsonyabb GI-t eredményezett, mint amikor a rizst önmagában fogyasztották. [20] míg egy másik azt találta, hogy amikor sajtot adtak a burgonyához, a burgonya átlag7s.em drámaian, 57,6%-kal csökkent 9378-ról 3975-re. [21].

Az adatok azt is sugallják, hogy az élelmiszerek kombinációja jelentősen csökkentheti a GI-értékeket, míg a fehérjék és zsírok szénhidráttartalmú étkezéshez való hozzáadása jelentősen csökkentheti a glikémiás reakciókat. [22, 23]. Így egyértelmű, hogy az étkezés egyes összetevőinek GI-értékeinek összesítése nem jósolja meg pontosan az étkezés egészének megfigyelt GI-jét.

5 | VITA

A FAO/WHO 1998-as jelentése a szénhidrátokról és az emberi táplálkozásról azt sugallta, hogy a GI-értékek koncepciója az egészség és a betegségek megelőzésére szolgáló élelmiszerek kiválasztásának eszköze. A jelentés három módot említ ezen információk felhasználására: 1) annak megértése, hogy az étrend hogyan befolyásolja az egyéni vércukorszintet, 2) olyan szénhidrátok kiválasztása, amelyek tartós energiát biztosítanak anélkül, hogy glikémiás reakciókat vagy súlygyarapodást váltanának ki, és 3) az inzulinrezisztenciát okozó és megnövekedett étrendi szokások elkerülése. az elhízás kockázata [24].

Az 1998-as megjelenése óta azonban a GI és GL fogalmak növekvő korlátai sokkal nyilvánvalóbbá váltak, és a GI és GL értékekkel kapcsolatos korlátok súlyossága aláhúzza a koncepció további kutatásának szükségességét a pontosabb becsült értékek elérése érdekében. ételekhez és étkezésekhez. Ezenkívül más tényezőket is figyelembe kell venni, amikor a GI és a krónikus betegségek kimenetelén alapuló diéták vagy élelmiszerek összefüggéseket állapítanak meg. Az élelmiszerválasztás és a betegségek kockázata között megfigyelt összefüggéseket összezavarhatják az élelmiszer-választással kapcsolatos viselkedések is, mint például a fizikai aktivitás, a kalóriabevitel és az étrend egyéb összetevői.

Mindazonáltal, bár a GI- és GL-értékek pontatlansága bővelkedik az egyének között és egyének között, ezek továbbra is hasznosak lehetnek a cukorbetegek glikémiás kontrolljában. Mindazonáltal rendkívül óvatosan kell eljárni, ha az élelmiszerválasztás kizárólag a GI- és GL-értékeken alapul, mivel sok alacsony GI-vel és GL-vel rendelkező étel vagy étel lehet kalóriadús, de egészségtelen mennyiségű zsírsavat tartalmaz, amelyekről ismert, hogy hozzájárulnak a rossz egészségi állapotokhoz. Ha jobban megértjük azokat a mechanizmusokat, amelyek mögött a különböző élelmiszerek glikémiás válaszreakciói vannak, az elősegítené ezen hatások pontos előrejelzését. Addig a cukorbetegeknek és más anyagcsere-betegségben szenvedő betegeknek konzultálniuk kell dietetikussal, hogy segítsenek kidolgozni a megfelelő étkezési terveket.

című tanulmány vezető szerzőjét idézve számában megjelent „A glikémiás indexértékek megbízhatóságának becslése, valamint a módszertani és biológiai variabilitás lehetséges forrásai”. Az American Journal of Clinical Nutrition, Nirupa Matthan, Ph.D., az USDA HNRCA Cardiovascular Nutrition Laboratóriumának tudósa azt mondta: „Eredményeink alapján határozottan úgy gondoljuk, hogy a glikémiás index nem praktikus az élelmiszerek címkézésében vagy az étrendi irányelvekben való felhasználásra. az egyéni szint. Ha az orvos azt mondaná Önnek, hogy az LDL-koleszterin értéke 20%-kal változhat (azaz a normál és a magas kockázat közötti különbség), nem hiszem, hogy sokan tartanák elfogadhatónak ezt a problémát. [25].

6 | IRODALOM

[1] Matthan, NR, Ausman, LM, Meng, H., Tighiouart, H. és Lichtenstein, AH (2016). A glikémiás index értékek megbízhatóságának és a módszertani és biológiai variabilitás lehetséges forrásainak becslése. The American Journal of Clinical Nutrition, 104(4), 1004–1013. doi:10.3945/ajcn.116.137208

[2] Jenkins, DJ, Wolever, TM, Taylor, RH, Barker, H., Fielden, H., Baldwin, JM, … Goff, DV (1981). Élelmiszerek glikémiás indexe: a szénhidrátcsere élettani alapja. The American Journal of Clinical Nutrition, 34(3), 362–366. doi:10.1093/ajcn/34.3.362

[3] Hare-Bruun, H., Nielsen, BM, Grau, K., Oxlund, AL és Heitmann, BL (2008). Figyelembe kell venni a glikémiás indexet és a glikémiás terhelést az étrendi ajánlásoknál? Nutrition Reviews, 66(10), 569–590. doi:10.1111/j.1753-4887.2008.00108.x

[4] Sacks, FM, Carey, VJ, Anderson, CAM, Miller, ER, Copeland, T., Charleston, J., … Appel, LJ (2014). Az étrendi szénhidrát magas vagy alacsony glikémiás indexének hatása a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőire és az inzulinérzékenységre. JAMA, 312(23), 2531. doi:10.1001/jama.2014.16658

[5] Mirrahimi, A., Chiavaroli, L., Srichaikul, K., Augustin, LSA, Sievenpiper, JL, Kendall, CWC és Jenkins, DJA (2013). A glikémiás index és a glikémiás terhelés szerepe a szív- és érrendszeri betegségekben és kockázati tényezői: A legújabb irodalom áttekintése. Current Atherosclerosis Reports, 16(1). doi:10.1007/s11883-013-0381-1

[6] Kristo, A., Matthan, N. és Lichtenstein, A. (2013). A glikémiás indexben és a glikémiás terhelésben eltérő étrendek hatása a szív- és érrendszeri kockázati tényezőkre: Véletlenszerű kontrollált táplálási kísérletek áttekintése. Nutrients, 5(4), 1071–1080. doi:10.3390/nu5041071

[7] F Xavier Pi-Sunyer, glikémiás index és betegség, Az American Journal of Clinical Nutrition76. kötet, 1. szám, 2002. július, 290S–298S. doi:10.1093/ajcn/76/1.290S

[8] Karl, JP, Roberts, SB, Schaefer, EJ, Gleason, JA, Fuss, P., Rasmussen, H., … Das, SK (2015). A szénhidrátmennyiség és a glikémiás index hatása a nyugalmi anyagcsere sebességére és a testösszetételre a fogyás során. Obesity, 23(11), 2190–2198. doi:10.1002/oby.21268

[9] Choi, Y., Giovannucci, E. és Lee, JE (2012). A glikémiás index és a glikémiás terhelés a cukorbetegséggel összefüggő rákos megbetegedések kockázatával kapcsolatban: metaanalízis. British Journal of Nutrition, 108(11), 1934–1947. doi:10.1017/s0007114512003984

[10] Paul D. Terry, Meera Jain, Anthony B. Miller, Geoffrey R. Howe, Thomas E. Rohan, Glikémiás terhelés, szénhidrátbevitel és vastagbélrák kockázata nőknél: Prospektív kohorsz tanulmány, JNCI: Journal of the National Cancer Institute , 95. kötet, 12. szám, 2003. június 18., 914–916. oldal, doi:10.1093/jnci/95.12.914

[11] Atkinson, FS, Foster-Powell, K. és Brand-Miller, JC (2008). A glikémiás index és a glikémiás terhelési értékek nemzetközi táblázatai: 2008. Diabetes Care, 31(12), 2281–2283. doi:10.2337/dc08-1239

[12] Foster-Powell, K., Holt, SH és Brand-Miller, JC (2002). A glikémiás index és a glikémiás terhelés értékeinek nemzetközi táblázata: 2002. The American Journal of Clinical Nutrition, 76(1), 5–56. doi:10.1093/ajcn/76.1.5

[13] F Xavier Pi-Sunyer, glikémiás index és betegség, Az American Journal of Clinical Nutrition76. kötet, 1. szám, 2002. július, 290S–298S. doi:10.1093/ajcn/76/1.290S

[14] Kirpitch, AR és Maryniuk, MD (2011). A glikémiás index 3 R értéke: ajánlások, kutatás és a való világ. Clinical Diabetes, 29(4), 155–159. doi:10.2337/diaclin.29.4.155

[15] Wolever, TMS, Vorster, HH, Björck, I., Brand-Miller, J., Brighenti, F., Mann, JI, … Xiaomei, W. (2003). Élelmiszerek glikémiás indexének meghatározása: laboratóriumközi vizsgálat. European Journal of Clinical Nutrition, 57(3), 475–482. doi:10.1038/sj.ejcn.1601551

[16] Venn, BJ és Green, TJ (2007). Glikémiás index és glikémiás terhelés: mérési kérdések és hatásuk az étrend-betegség összefüggésekre. European Journal of Clinical Nutrition, 61 (S1), S122–S131. doi:10.1038/sj.ejcn.1602942

[17] Aziz, A., Dumais, L. és Barber, J. (2013). A Health Canada értékelése a glikémiás indexre vonatkozó állítások használatáról az élelmiszerek címkéin. The American Journal of Clinical Nutrition, 98(2), 269–274. doi:10.3945/ajcn.113.061770

[18] Flint, A., Møller, BK, Raben, A., Pedersen, D., Tetens, I., Holst, JJ és Astrup, A. (2004). A glikémiás index táblázatok használata az összetett reggeli étkezések glikémiás indexének előrejelzésére. British Journal of Nutrition, 91(06), 979. doi:10.1079/bjn20041124

[19] Wolever, TM, Yang, M., Zeng, XY, Atkinson, F. és Brand-Miller, JC (2006). A glikémiás index táblázatai szerint az élelmiszer-glikémiás index az összetett reggeli étkezések által kiváltott glikémiás válaszok jelentős meghatározója. The American Journal of Clinical Nutrition, 83(6), 1306–1312. doi:10.1093/ajcn/83.6.1306

[20] Sugiyama, M., Tang, AC, Wakaki, Y. és Koyama, W. (2003). Egyszeri és vegyes étkezések glikémiás indexe a gyakori japán ételek között, referencia élelmiszerként fehér rizssel. European Journal of Clinical Nutrition, 57(6), 743–752. doi:10.1038/sj.ejcn.1601606

[21] Henry, CJK, Lightowler, HJ, Kendall, FL és Storey, M. (2006). Az öntetek/töltelékek hozzáadásának hatása a gyakran fogyasztott szénhidráttartalmú ételek glikémiás reakciójára. European Journal of Clinical Nutrition, 60(6), 763–769. doi:10.1038/sj.ejcn.1602380

[22] Collier, G. és O'Dea, K. (1983). A zsíregyüttes hatása a glükóz-, inzulin- és gyomor-gátló polipeptid szénhidrát- és fehérjeválaszra. The American Journal of Clinical Nutrition, 37(6), 941–944. doi:10.1093/ajcn/37.6.941

[23] Nuttall, FQ, Mooradian, AD, Gannon, MC, Billington, C. és Krezowski, P. (1984). A fehérjelenyelés hatása a standardizált orális glükózterhelésre adott glükóz- és inzulinválaszra. Diabetes Care, 7(5), 465–470. doi:10.2337/diacare.7.5.465

[24] Mann, J., Cummings, J., Englyst, H. et al. A FAO/WHO tudományos frissítése a szénhidrátokról az emberi táplálkozásban: következtetések. Eur J Clin Nutr 61, S132–S137 (2007). doi:10.1038/sj.ejcn.1602943

[25] Tufts Egyetem, Egészségtudományi Campus. „A nagy variabilitás arra utal, hogy a glikémiás index nem megbízható mutatója a vércukorszintre adott válasznak.” ScienceDaily. ScienceDaily, 2016. szeptember 7. www.sciencedaily.com/releases/2016/09/160907143112.htm




Glikémiás index FAQ

Gyakran Ismételt Kérdések

A glikémiás index értékeinek nagy változatossága miért alacsony gyakorlati hasznosság?

A glikémiás index az élelmiszerek szénhidrát tartalmának és a vércukorszintre gyakorolt hatásának mérésére szolgál. Azonban egyes élelmiszerek glikémiás index értékei nagyon változatosak, és ezért nehéz pontosan meghatározni, hogy egy adott élelmiszer hogyan fogja befolyásolni a vércukorszintet. Emiatt a glikémiás index értékeinek nagy változatossága csökkenti annak gyakorlati hasznosságát az egészséges táplálkozás szempontjából.


VIZSGÁLJA ÁT A LEGJOBB FEHÉRJE DIÉTÁKAT

Nézze meg, hogyan működik a diéta:

Köszönöm, hogy idáig elolvasta. Remélem, hogy legalább kicsit tetszett a cikk, és elolvas néhány másik cikket is a weboldalunkon.

DIÉTA & FOGYÁS