Tartalom
A ketogén diéta az autizmus lehetséges kezelése
A ketogén diéta olyan étrend, melynek hatékony lehetőségei lehetnek az
autizmus tüneteinek enyhítésére. Több kutatás is rámutatott arra, hogy a
megfelelően összeállított ketogén diéta segíthet az autizmussal élő
emberek számára. A diéta során jelentős mennyiségű zsírt, mérsékelt
mennyiségű fehérjét és minimális mennyiségű szénhidrátot fogyasztanak az
egyének, és számos pozitív hatását tapasztalhatják a tünetek
csökkentésében.
VIZSGÁLJA ÁT A LEGJOBB FEHÉRJE DIÉTÁKAT
Az autizmus spektrum zavar (ASD) egy összetett idegrendszeri fejlődési szindróma. Három éves kor előtt kezdődik, és a társas interakció átható hiányosságai, a kommunikáció károsodása, valamint az érdeklődések és tevékenységek sztereotip mintái jellemzik. A mai napig nem azonosítottak olyan ismert okokat, amelyek teljes mértékben megmagyaráznák az ASD előfordulását. Ehelyett úgy tűnik, hogy az ASD etiológiája összetett viselkedési fenotípusoknak, valamint különféle genetikai és környezeti tényezőknek tulajdonítható. Míg a ketogén diéta egyre nagyobb figyelmet kap az idegrendszeri állapotokra gyakorolt bizonyított hatása miatt, az autizmus tüneteinek és súlyosságának enyhítésében való hatékonyságát nem vizsgálták alaposan. Azonban a legutóbbi eset-kontroll tanulmány, amely a Ketogén diéta Az autista gyermekeknél alkalmazott gluténmentes kazeinmentes (GFCG) diétával szemben előzetes bizonyítékot kínál arra, hogy a módosított ketogén étrend biztonságosan és hatékonyan javíthatja az autizmus tüneteit és súlyosságát gyermekeknél.
Míg a GFCF egy népszerű étrend, amelyet az ASD gasztrointesztinális megnyilvánulásainak, például puffadásnak, hasmenésnek és autista gyermekeknél gyakran előforduló kellemetlen érzéseinek enyhítésére használnak, kontrollált klinikai vizsgálatokban nem mutatták ki, hogy hatékonyan befolyásolja a viselkedést. Ezzel szemben tAz ebben a cikkben tárgyalt tanulmány azt találta, hogy a ketogén diéta az ASD több alapvető tünetét enyhítette.
Ketogén diéta vs gluténmentes kazeinmentes diéta az autizmus tanulmányában
Tanulmány: „Ketogén diéta a gluténmentes kazeinmentes diétával szemben autista gyermekeknél: eset-kontroll vizsgálat.” [Link]
Ebben a vizsgálatban minden betegnek a gyermekkori autizmus értékelési skála (CARS) és az autizmus kezelés értékelési tesztje (ATEC) skálák vizsgálatát végezték el a randomizált étrend megkezdése előtt és 6 hónappal azután.
ATEC és CARS
Az autizmus kezelését értékelő teszt (ATEC) egy 77 tételből álló kérdőív, amelyet az Autizmuskutató Intézet fejlesztett ki az egyének autizmusának diagnosztizálására és értékelésére. Az ATEC-et leggyakrabban egy beavatkozás előrehaladásának értékelésére használják. Az ATEC négy alskálából áll, amelyek értékelik:
• Beszéd/Nyelv/Kommunikáció
• Szociális képesség
• Érzékszervi/kognitív tudatosság
• Egészség/Fizika/Magatartás
A gyermekkori autizmus értékelési skála (CARS) egy viselkedésminősítő skála, amely 14 autizmussal érintett területen méri fel a viselkedést. A CARS maximális pontszáma 60, míg az ASD határértéke 30. A 30-nál alacsonyabb pontszám nem autistának számít. A 30-tól 37-ig terjedő pontszámok enyhe-közepes, a 37,5-től 60-ig terjedő pontszámok pedig súlyos ASD-nek minősülnek. A CARS skála a következőket értékeli egyéneknél:
• Kapcsolat az emberekkel
• Utánzás
• Érzelmi válasz
• Test
• Tárgyhasználat
• Alkalmazkodás a változáshoz
• Vizuális válasz
• Hallgatási válasz
• Íz-szag-érintéses reakció és használat
• Félelem és idegesség
• Verbális kommunikáció
• Nonverbális kommunikáció
• Aktivitási szint
• Az intellektuális válasz szintje és következetessége
• Általános benyomások
ATEC és CARS pontszámok a módosított ketogén étrend csoportban
ATEC pontszámok (p = 0,003) (S-érték = 8,38), és oAz általános ATEC pontszám javulása a módosított keto diéta esetén szignifikánsan csökkent (P-érték = 0,0001)(S-érték= 13,29) iaz ASD-tünetek súlyosságának csökkenését jelzi. Más szóval, az adatok meglepőbbek, mint a beszerzés minden fej 13 vásári érmefeldobáson. Továbbá az ATEC alcsoportokban statisztikailag szignifikáns javulás volt tapasztalható a beszédben (p = 0,004) (S-value = 7,97), szociabilitás (p = 0,034) (S-érték = 4,88) és kognitív tudatosság (p = 0,0001 (S-érték: 13,29).
A módosított ketogén diétára randomizált csoport szignifikáns javulást mutatott a CARS pontszámokban (p = 0,001) (Svterület = 9,97). A módosított ketogén diéta megkezdése előtt nem találtak enyhe autista esetet, szemben a diéta befejezése után 4 esettel. A diéta megkezdése előtt 6 esetet minősítettek közepesnek, míg csak 2 esetet a diéta befejezése után. A CARS-pontszám pedig 9 betegnél volt súlyos a diéta megkezdése előtt, míg a diéta után csak 4 betegnél.
Az ATEC és a CARS pontszámai a gluténmentes kazeinmentes csoportban
A GFCF diétát kapó betegek szignifikáns javulást mutattak az autizmus tüneteiben a diéta előtt és után, amint azt a CARS és ATEC autizmus pontszámok igazolják. A módosított ketogén diétához hasonlóan a teljes ATEC pontszám is jelentősen csökkent (P-érték = 0,0001)( S-érték: 13,29) iami az ASD tünet súlyosságának csökkenését is jelzi. Más szóval, az adatok meglepőbbek annál, mint hogy 13 tisztességes érmefeldobáson mindenki fejét kapja. Az ATEC alcsoportokban statisztikailag szignifikáns javulás volt tapasztalható a beszédben (p = 0,011) (s = 6,51) és a viselkedésben (p = 0,011) (s = 6,51). A módosított ketogén diétától eltérően azonban nem történt jelentős változás a szociabilitásban és a kognitív tudatosságban.
A gluténmentes kazeinmentes diéta megkezdése előtt a diéta megkezdése előtt egyetlen beteg sem került enyhe fokozatba, szemben a diéta befejezése utáni 2 beteggel. CARS pontszámok 3 betegnél mérsékelt volt a diéta megkezdése előtt, míg a diéta után 10 betegnél. A CARS pontszámok 12 betegnél voltak súlyosak a GFCG diéta előtt, míg a diéta után csak 3 betegnél.
Vita
Röviden, mind a ketogén diéta, mind a GFCF csoport szignifikáns javulást mutatott mind az ATEC, mind a CARS pontszámokban a kontrollcsoporthoz képest. Ezekből az eredményekből a szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a módosított ketogén diéta és a gluténmentes kazeinmentes diéta biztonságosan javíthatja az autizmus tüneteit és súlyosságát, és ASD-s gyerekeknek ajánlható. Bár ez kiváló hír, mivel a rendelkezésre álló orvosi kezelések korlátozottan képesek kezelni az ASD alapvető tüneteit, további kutatásokra van szükség a ketogén diéta hatékonyságának és hosszú távú biztonságosságának meghatározásához. Elkerülni a ketogén diéta lehetséges káros hatásaibeszéljen orvosával, mielőtt ketogén diétát vagy gluténmentes kazeinmentes diétát alkalmazna az autizmus kezelésére.
Ketogén diéta és autizmus tanulmányok
• Ketogén diéta versus gluténmentes kazeinmentes diéta autista gyermekeknél: eset-kontroll vizsgálat
• A ketogén diéta lehetséges terápiás alkalmazása autizmus spektrum zavarokban
• Autizmus és diétás terápia: esetismertetés és szakirodalom áttekintése
Tudjon meg többet aktuális listánkból Ketogén diéta kutatás és Vélemények.
Hozzászólások
Ketogén diéta és az autizmus – GYIK
Mi az a ketogén diéta?
A ketogén diéta olyan alacsony szénhidráttartalmú, magas zsírtartalmú étrend, amely segít a testet ketózisba juttatni. Ez az állapot olyan anyagcsere-folyamat, amely során a test zsírokat használ energiatermelésre, nem pedig szénhidrátokat.
Hogyan segíthet az autizmus kezelésében?
Bizonyos kutatások arra utalnak, hogy a ketogén diéta segíthet csökkenteni az autizmus tüneteit, beleértve a hangulatváltozásokat és a viselkedési problémákat. Azonban további kutatásra van szükség ezen területen.
Hogyan kell elkezdeni a ketogén diétát?
Ha fontolóra veszi a ketogén diéta bevezetését autizmus kezelése céljából, fontos először konzultálni egy szakértővel vagy orvossal, mivel a diéta hirtelen megváltoztatása egészségügyi problémákat okozhat.
VIZSGÁLJA ÁT A LEGJOBB FEHÉRJE DIÉTÁKAT
Nézze meg, hogyan működik a diéta:
Köszönöm, hogy idáig elolvasta. Remélem, hogy legalább kicsit tetszett a cikk, és elolvas néhány másik cikket is a weboldalunkon.
A nevem Gizi, 26 éves vagyok, és táplálkozási tanácsadást tanultam. Megosztom veletek az egészséges életmód, a jóga, a fitnesz és a divat iránti szenvedélyemet. Hasznos tanácsokat írok, amelyek saját tapasztalataimból, releváns szerzők könyveiből és tudományosan bizonyított tanulmányokból származnak. Szlovákiából származom, így előfordulhatnak grammatikai hibák a cikkemben.