Tartalom
Biztonságos a keto diéta a terhesség alatt
A keto diéta hatékony módszer lehet a terhesség alatti súlykontrollra, de fontos, hogy szakember felügyelete mellett történjen. A megfelelő tápanyagbevitel és a baba fejlődésének szempontjából is körültekintőnek kell lenni a ketogén diéta esetében. A terhesség alatt mindig konzultálj orvosoddal, mielőtt bármilyen diétát elkezdenél.
VIZSGÁLJA ÁT A LEGJOBB FEHÉRJE DIÉTÁKAT
Miközben a ketogén diéta egyre népszerűbb, nő a fogamzóképes korú nők körében történő fokozott alkalmazása rohamok kezelésére, valamint egyéb anyagcsere- vagy neurológiai rendellenességek kezelésére. Ez felveti azt a nyilvánvaló kérdést, hogy a ketogén diéta biztonságos-e a terhesség alatt. Az anyai ketogén diéta hatásaival kapcsolatban azonban egyértelműen hiányoznak az információk.
A ketogén diéta A magas zsír- és alacsony szénhidráttartalmú gyógyszert eredetileg az epilepsziás betegek rohamainak csökkentésére tervezték. Az újabb bizonyítékok azonban bebizonyították, hogy más anyagcsere- és neurológiai rendellenességek kezelésében, valamint az általános egészségmegőrzésben is hatékony. Míg a ketontestek anyagcseréjének klinikai jelentőségét számtalan anyagcsere-rendellenesség esetében még mindig feltárják, a glükóz ketontestekkel, mint az agy elsődleges energiaforrásaként történő terhesség alatti helyettesítésének hatásai még nem teljesen ismertek.
Ebben az áttekintésben kiemelünk néhány kritikus megállapítást a ketogén diéta terhesség alatti alkalmazásával és az anyai ketogén diétának a magzati agy fejlődésére gyakorolt ismert hatásaival kapcsolatban.
Ketogén diéta Magzati fejlődés
Patkánymodellek
Az anyai ketogén diéta esetében a magzati súly és a központi idegrendszer (CNS) fejlődésével összefüggésben az embrióra gyakorolt hatások elsősorban rágcsálómodelleken alapulnak. A magzat fejlődése a terhesség alatti folyamatos glükóz- és aminosavellátástól függ, a nem megfelelő táplálkozás pedig mélyreható hatást gyakorol az anya és a magzat anyagcseréjére. Terhesség alatt a ketontestek hatékonyan átjutnak a placentán, és elérik az anyai keringésben lévőkkel azonos szintet [1].
A rágcsálókkal végzett vizsgálatok eredményei azonban rendkívül változatosak. Egy vizsgálatban az anyai ketogén diétával táplált patkányok fokozott placentális transzportot mutattak, ami jelentős magzati túlnövekedéshez vezetett. [2]. Más anyák ketongén diétás vizsgálataiban egyesek azt találták, hogy a magzat súlya megnövekedett [3]míg mások azt tapasztalták, hogy a magzat súlya csökkent [4]. Más tanulmányok, amelyek azt vizsgálták, hogy a ketogén diéta biztonságos-e a terhesség alatt, felfedezték, hogy súlycsökkenés és növekedés tapasztalható, de a terhesség különböző szakaszaitól függően változott. [5].
Azt is megállapították, hogy az anya magas zsírtartalmú étrendje az élet korai szakaszában csökkent testsúllyal és testhosszal, míg az élet későbbi szakaszában túlsúlyos volt. A fej megváltozott növekedésével, késleltetett reflexfejlődéssel és a fizikai fejlődés késleltetésével is összefüggésbe hozható. Ezek olyan változások, amelyek hasonlóak az alultáplált anyák gyermekeinél megfigyeltekhez, és határozottan ellentétesek azoknak a gyerekeknek a megfigyeléseivel, akiknek az anyja jól táplált volt. [6].
Egy hasonló tanulmányban arról is beszámoltak, hogy az anyai ketogén diéta alatt a terhesség kezdetén a magzat kezdetben felgyorsult, ami később lelassult. Azt is kimutatta, hogy az anyai ketogén étrend eredménye kisebb kölykökhöz, csökkent alommérethez és a születés utáni élettani növekedéshez vezetett. Ezek a megfigyelések a szoptatás alatti anyai ketoacidózisra való fokozott érzékenységgel jártak. Így arra a következtetésre jutottunk, hogy mind a prenatális, mind a posztnatális anyai ketogén étrend jelentős káros hatásokat eredményezett [7].
Humán esettanulmányok
Bár gyakran használnak rágcsálókat a vizsgálatok során, mert genetikai, biológiai és viselkedési jellemzőik hasonlóak az emberekéhez, nem tökéletesek arra, hogy extrapoláljuk, mi történne az emberi kísérletekben. Egy nemrégiben közzétett esetjelentés két nő bevonásával arról számolt be, hogy a ketogén diéta hatékonyan csökkentette a görcsrohamokat a terhesség alatt, és megfigyelték, hogy a csecsemők idegrendszeri fejlődése normális volt az első évben. [8]. Ezek az esetek azt mutatják, hogy a ketogén diéta a terhesség alatt az epilepszia elleni gyógyszerek biztonságos, nem gyógyszeres alternatívája volt e két nő számára. A szerzők azonban továbbra is azt sugallják, hogy bár ebben a két esetben a ketogén diétát biztonságosnak találták a terhesség alatt, több esetet kell megfigyelni az anya általános biztonságának megállapításához, valamint további megfigyeléseket kell végezni a betegség hosszú távú következményeivel kapcsolatban. anyai ketogén diéta a gyermekkori fejlődésre.
Lehetséges hatásmechanizmusok
A ketontestek könnyen átjutnak a vér-agy gáton, és a neuronok és a gliasejtek könnyen metabolizálják a ketontesteket alacsony glükózszintű időszakokban, és a ketontestek és a vér-agy gáton lévő ingázik szintje a legmagasabb az agy fejlődésének időszakában, és idővel csökken. [9]. Ez magyarázatot adhat arra, hogy a magzat kezdetben felgyorsult, majd később lelassult, de azt nem, hogy az élet korai szakaszában miért csökkent a testsúly és a testhossz, míg a későbbiekben miért figyeltek meg túlsúlyt. Nem magyarázza meg a késleltetett reflexfejlődést vagy más fizikai fejlődés késését sem.
Keto diéta és terhesség: biztonságos?
Összefoglalva, arra a sürgető kérdés megválaszolására, hogy a ketogén diéta biztonságos-e a terhesség alatt, a válasz továbbra is tisztázatlan. Az azonban egyértelmű, hogy az anyai ketogén diéta biztonságosságának kérdése egyre hangsúlyosabbá válik, tekintettel a ketogén diéta térnyerésére. különösen refrakter epilepsziában szenvedő nőknél. Sajnos jelenleg nincs konszenzus arról, hogy a terhesség alatti ketogén diéta hogyan befolyásolhatja a magzat fejlődő agyát, vagy milyen következményekkel járhat az agy fejlődésére és működésére az élet későbbi szakaszában.
Ismeretes azonban, hogy a ketogén diéta vezethet mikrotápanyag-hiány. Bár nem feltétlenül ez az oka a ketogén diétával kapcsolatos káros hatásoknak, nem javasoljuk a ketogén diétát a terhesség alatt szoros orvosi felügyelet nélkül.
Hozzászólások
Gyakori kérdések a keto diétáról terhesség alatt
1. Lehet biztonságosan követni a keto diétát terhesség alatt?
Igen, szakértők szerint lehetséges biztonságosan követni a keto diétát terhesség alatt, de fontos konzultálni egy szakemberrel, mielőtt elkezdenéd a diétát.
2. Milyen kockázatokkal járhat a keto diéta terhesség alatt?
A keto diéta szigorú szénhidrátbevitelt igényel, ami a terhesség alatt nem ajánlott. Ezen kívül a diéta okozhatja a ketózist, ami káros lehet a magzat számára.
VIZSGÁLJA ÁT A LEGJOBB FEHÉRJE DIÉTÁKAT
Nézze meg, hogyan működik a diéta:
Köszönöm, hogy idáig elolvasta. Remélem, hogy legalább kicsit tetszett a cikk, és elolvas néhány másik cikket is a weboldalunkon.
A nevem Gizi, 26 éves vagyok, és táplálkozási tanácsadást tanultam. Megosztom veletek az egészséges életmód, a jóga, a fitnesz és a divat iránti szenvedélyemet. Hasznos tanácsokat írok, amelyek saját tapasztalataimból, releváns szerzők könyveiből és tudományosan bizonyított tanulmányokból származnak. Szlovákiából származom, így előfordulhatnak grammatikai hibák a cikkemben.