Böjt vs. éhezés: A különbség megértése

Tartalom




Böjt vs. éhezés

Böjt vs. éhezés: A különbség megértése

Böjt és éhezés között lényeges különbségek vannak, és fontos ezeket megérteni ahhoz, hogy egészséges étkezési szokásokat alakítsunk ki.


VIZSGÁLJA ÁT A LEGJOBB FEHÉRJE DIÉTÁKAT

Mi a különbség a böjt és az éhezés között?

A böjt a fogyás és az egészség tudatos megközelítése ami magában foglalja a kalóriabeviteltől való tartózkodást akár 48 órán keresztül, vagy az alacsony kalóriatartalmú étrend fogyasztását legfeljebb két hétig.

Éhezésmásrészről, egy feltétel amelyben a szervezet reagál a több napig tartó kalóriahiányra vagy a hetek alatti csökkentett kalóriabevitelre.

Úgy gondolják, hogy a böjt számos előnnyel jár a szervezet számára, és gyakran alkalmazzák fogyás stratégiájaként, például időszakos böjtölés esetén. Ezzel szemben az éhezés káros lehet az egészségre, és amennyire csak lehetséges, kerülni kell.

Vegyél egy
1 perces kvíz

és fedezze fel, mennyit fogyhat le a DoFasting segítségével!

Mit jelent böjtölni?

Ahogy fentebb kifejtettük, a böjt azt jelenti, hogy meghatározott ideig tartózkodunk az étkezéstől. Ha ezt minden nap legalább 12 órán keresztül (vagy rendszeresen legfeljebb 48 órán keresztül) megteszi, időszakos böjtnek (IF) nevezzük.

Az időszakos böjt egy fogyókúrás módszer, amely az étkezési és a böjtölési időszakokat váltogatja. Ez az időkorlátos etetési megközelítés arra összpontosít, hogy mikor lehet enni ahelyett, hogy mit ehetsz, és számos előnnyel jár:

Mit jelent éhezni?

Az éhezés a böjttel ellentétben jellemzően önkéntelen és nem választás. Ez meghatározott mint „a testszövetek széles körben elterjedt sorvadása vagy azért, mert nem áll rendelkezésre táplálék, vagy azért, mert nem lehet bevinni vagy megfelelően felszívódni”.

Különféle tényezők vezethetnek éhezéshez, beleértve az éhínséget, amely élelmiszerhiányt okoz egy régióban vagy országban, szegénységet, depressziót, tápanyag-felszívódást akadályozó betegségeket vagy étkezési zavarokat.

Az éhezés során a szervezet lényegében önmagát támadja meg. Csökken az izomtömeg, csökken a csontsűrűség, romlanak a szövetek és a belső szervek, gyengül a szervezet betegségekkel szembeni leküzdési képessége, és idővel sebezhetőbbé válik a krónikus betegségekkel szemben.

Böjt kontra éhezés

A böjt és az éhezés közötti elsődleges különbségek három fő pontban foglalhatók össze:

  • A böjt tudatos döntés, míg az éhezés gyakran olyan tényezők következménye, amelyek az egyénen kívül esnek.
  • A böjt számos egészségügyi előnnyel jár, míg az éhezés káros az egészségre.
  • A böjt általában átmeneti, míg az éhezés hosszabb ideig is fennállhat.

A böjt 4 egészségügyi előnyei

Az időszakos böjt széles körben elismert a fogyáshoz való hozzájárulásáról, de számos további előnnyel is jár az általános egészségre nézve. Íme néhány ilyen előny.

1. Elősegíti a jobb egészséget

Az időszakos böjt hozzájárul az általános egészséghez többféle módon. Először is segít csökkenti a gyulladást és az oxidatív stresszt a testen belül. Mindkét tényező összefüggésben áll különféle krónikus állapotok, köztük a cukorbetegség kialakulásával.

Ezenkívül az időszakos böjt segíthet jobb vércukorszint szabályozáslehetővé teszi a cukorbetegek számára, hogy hatékonyabban kezeljék állapotukat. Azt is hiszik javítja az inzulinrezisztenciát és csökkenti a prediabétesz vagy a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

Ezenkívül az időszakos böjtről ismert, hogy fokozza autofágia, egy folyamat, amelynek során a sejteket újrahasznosítják és regenerálják. Az autofágia sebességének fokozása számos előnnyel járhat a szervezet számára, beleértve a különféle betegségek, például a rák kialakulásának kockázatának csökkenését.

2. Fokozza a szív egészségét

Az időszakos böjtről úgy tartják csökkenti a különböző mutatókat rossz szív- és szívbetegségek, például magas vérnyomás, emelkedett vércukorszint, magas koleszterin- és trigliceridszint, valamint egyéb gyulladásos markerek.

Ezáltal úgy gondolják elősegíti a szív általános egészségét és csökkenti számos szív- és érrendszeri állapot kialakulásának kockázatát, beleértve a szívbetegségeket és a stroke-ot.

3. Boost Brain Function

Az időszakos böjtről úgy tartják, hogy bátorít új idegsejtek növekedése az agyban, ezáltal az agyműködés fokozása. Az IF serkentheti a felszabadulást is hormonok, amelyek védenek mentális egészségügyi problémák, például depresszió ellen.

Ezenkívül néhány bizonyíték arra utal, hogy az időszakos böjt előnyös lehet a betegség kockázatának csökkentésében neurodegeneratív betegségek mint az Alzheimer-kór.

4. Segíti a fogyást

Az időszakos böjt több szempontból is elősegíti a fogyást. Először is, az étrend időkorlátos jellege miatt, ynagyobb valószínűséggel fogyaszt kevesebb kalóriát, amely a fogyáshoz nélkülözhetetlen természetes kalóriadeficitet hoz létre.

Másodszor, a elhúzódó böjt állapot beindítja az anyagcsere váltást ketózis. Ebben az állapotban a szervezet nem tud hozzáférni elsődleges energiaforrásához, a vércukorszinthez, hanem a raktározott zsírok felé fordul. Az égető zsírraktárak üzemanyagként segítik a fogyást.

Végül néhány bizonyíték arra utal, hogy az időszakos böjt segíthet javítja az anyagcserét. Az anyagcseréd alapvetően meghatározza, hogy tested mennyi kalóriát éget el naponta a szokásos életcélokra, például a légzésre. A megnövekedett anyagcsere azt jelenti, hogy szervezete több kalóriát éget el naponta.

Vegyél egy
1 perces kvíz

és fedezze fel, mennyit fogyhat le a DoFasting segítségével!

5 Az éhezés egészségügyi kockázatai

Az éhezés soha nem választás, és mint ilyen, számos egészségügyi kockázattal jár. Az alábbiakban ezek közül néhányat összefoglaltunk.

1. Általános gyengeség és fáradtság

Az éhezés a létfontosságú vitaminok és ásványi anyagok egyensúlyának felborulásához vezet a szervezetben, ami általános gyengeség és fáradtság. Valójában a fáradtság az éhezés egyik legkorábbi jele.

2. Lassabb anyagcsere

Hosszabb ideig tartó alacsony kalóriabevitel alatt a szervezet a zsír- és izomszövetet kezdi használni elsődleges energiaforrásként. Következésképpen a nyugalmi anyagcsere sebessége lelassul, hogy energiát takarítson meg, így szervezete kevésbé hatékonyan égeti el a kalóriákat.

3. Kiszáradás

Hidratáltságunk jelentős része a naponta elfogyasztott élelmiszerekből származik. Ha nem eszel eleget, nem kapsz megfelelő hidratálást sem. A kiszáradás rendkívül káros a szervezetre, a súlyos kiszáradás pedig végzetes lehet.

4. Tápanyaghiány

Ha nem eszik elég ételt, nagyon valószínűtlen, hogy megkapja az összes szükséges tápanyagot. Az alapvető vitaminok és ásványi anyagok elégtelen bevitele különféle egészségügyi problémákhoz vezethet, beleértve az energiaszinttel, az emésztőrendszerrel kapcsolatos problémákat, valamint a szem, a bőr és a haj egészségét.

5. Rossz lelki egészség

Az éhezés káros hatással lehet a mentális egészségére. Az elégtelen táplálkozás és az egészségtelen étkezési szokások hozzájárulhatnak olyan táplálkozási zavarok kialakulásához, mint például az anorexia nervosa, amelyek saját egészségügyi kockázatokat hordoznak magukban. A kalóriabevitellel és a táplálkozással való egészségtelen kapcsolat fenntarthatatlan fogyáshoz és a mentális jólét romlásához is vezethet.

Tippek a biztonságos böjthöz a fogyáshoz

Ha az időszakos böjt kipróbálását fontolgatja, a böjt és az éhezés közötti különbség megértése elengedhetetlen ahhoz, hogy megalapozott döntéseket hozhasson egészségével kapcsolatban. Az alábbiakban adunk néhány tippet a biztonságos böjtöléshez.

Cél a kis kalóriahiány

Lényeges különbség a böjt és az éhezés között az, hogy böjt közben te irányítod, hogy mit és mennyit eszel. Ez azt jelenti, hogy pontosan meghatározhatja, mennyivel szeretné csökkenteni a kalóriabevitelt.

A fogyáshoz állandó kalóriadeficit fenntartása szükséges, de az energiabevitelt csak mérsékelten csökkenteni kell. Ezzel folytathatja a kiegyensúlyozott étrendet, és megkaphatja az összes szükséges tápanyagot, miközben továbbra is fogy.

A kalóriabevitelt a kalóriaszámláló alkalmazásokkal, például a DoFasting alkalmazással követheti nyomon. Ez az alkalmazás segít nyomon követni az előrehaladást, és emlékeztetőket küld, amikor ideje elkezdeni a böjtöt.

Egyél tápláló és laktató ételeket

Az időszakos böjt megkezdésekor döntő fontosságú, hogy olyan ételeket fogyasszunk, amelyek megfelelnek az összes táplálkozási igényének. Ide tartoznak a szénhidrátok, fehérjék, egészséges zsírok, gyümölcsök, zöldségek és teljes kiőrlésű gabonák.

Az étkezési idő szűk időkereten belüli korlátozásával a táplálékfelvételed természetesen csökkenni fog. Következésképpen, létfontosságú, hogy kerüljük az alacsony tápanyagtartalmú, feldolgozott élelmiszereketmivel nem biztosítanak elegendő táplálékot a koplalás alatt, és csak éhségérzetet és sóvárgást okozhatnak.

Igyon sok vizet

Karbantartás a megfelelő hidratálás elengedhetetlen az általános jóléthez és potenciálisan hozzájárulhat a fogyás előnyeihez. Tekintettel arra, hogy jelentős mennyiségű víz bevitele táplálékból származik, elengedhetetlen, hogy megfelelő mennyiségű vizet fogyasszunk a böjt időszaka alatt, hogy fenntartsuk az optimális hidratációs szintet.

Légy aktív

Az aktívabbá válás egyszerű és hatékony módja a kalóriadeficit növelésének. Az edzés segít több kalóriát égetni, így növeli a napi elégetett mennyiséget. Akár böjtölünk, akár nem, ajánlatos bekapcsolódni 150 perc fizikai aktivitás minden héten.

Megtalálhatod böjtbarát edzések a DoFasting alkalmazásban hogy segítsen felfedezni egy élvezetes gyakorlatot.

Hallgass a Testedre

A böjt és az éhezés közötti legfontosabb különbség abban rejlik választási elem a gyakorlat befejezésének időpontjáról: böjt közben tudatosan határozza meg a böjt időtartamát, és szabadon megállhat és enni, ha kellemetlen érzést vagy rosszullétet tapasztal.

Ha úgy érzed, hogy az időszakos böjt túlságosan nehéz számodra, hallgass a testedre: hagyd abba a böjtöt, ha rosszul érzed magad, próbálj ki egy könnyebb böjtöt, vagy egyszerűen oszd ki az étkezéseidet a nap folyamán, amíg úgy nem érzed, készen állsz a böjtölésre.

Érdemes megjegyezni, hogy bizonyos személyeknek tartózkodniuk kell a böjttől, mivel az időben korlátozott étkezés szükségtelen kockázatot jelenthet az egészségükre. Ide tartoznak a terhes vagy szoptató emberek, azok, akiknek a kórtörténetében vagy jelenleg étkezési rendellenességeik vannak, valamint olyan személyek, akiknek egészségügyi állapota súlyosbíthat a böjt miatt.

Válaszoljon böjttel kapcsolatos kérdéseire a DoFasting segítségével

A DoFasting kiváló forrás azoknak az embereknek, akik még nem ismerik az időszakos böjtölést. A kezdőknek nehéz lehet megérteni, különösen, ha különbséget kell tenni a böjt és az éhezés között. Szerencsére itt minden szükséges információt megtalál.

Rendszeres blogokkal és cikkekkel, amelyek az időszakos böjt minden vonatkozásáról szólnak, válaszokat találhat a gyakori kérdésekre, és átfogó információkat kaphat erről az étrendi megközelítésről, valamint útmutatást kaphat az Ön igényeinek megfelelő IF-stílus kiválasztásához.

Weboldaluk mellett a DoFasting kínál egy alkalmazás, amely mindent tartalmaz, amire szüksége van az időszakos böjtöléshez: olyan funkciókat tartalmaz, mint például a kalória- és vízbevitel nyomkövetői, a haladáskövető és a böjtre emlékeztetők. Ez az alkalmazás segít az egészséges és kezelhető böjt ütemezésében, és böjtbarát recepteket is tartalmaz, amelyek biztosítják, hogy megkapja az összes szükséges tápanyagot.

Fedezze fel a DoFasting platformot, hogy többet megtudjon most.

Vegyél egy
1 perces kvíz

és fedezze fel, mennyit fogyhat le a DoFasting segítségével!

Következtetés

A böjt és az éhezés közötti különbség megértése alapvető fontosságú az egészséges táplálkozás fenntartásához, mivel különbségeik jelentős hatással vannak az Ön egészségére.

Míg a böjt erősítheti az immunrendszert és az emésztőrendszert, és csökkentheti bizonyos betegségek kialakulásának kockázatát, az éhezés izomsorvadáshoz, szervi elégtelenséghez és akár halálhoz is vezethet.

Ha többet szeretne megtudni a böjtről, nézze meg a DoFastingot most.

Szerző




Böjt vs. éhezés: A különbség megértése

Gyakran ismételt kérdések

Mi a különbség a böjt és az éhezés között?

A böjt és az éhezés között lényeges különbségek vannak. A böjt egy tudatos döntésen alapuló egészségmegőrző és spirituális gyakorlat, míg az éhezés általában váratlanul vagy a szükségszerűség miatt következik be, és az alultápláltság állapotát eredményezi.


VIZSGÁLJA ÁT A LEGJOBB FEHÉRJE DIÉTÁKAT

Nézze meg, hogyan működik a diéta:

Köszönöm, hogy idáig elolvasta. Remélem, hogy legalább kicsit tetszett a cikk, és elolvas néhány másik cikket is a weboldalunkon.

DIÉTA & FOGYÁS