Fehérje diéta – előnye és hátrányai, mit szabad és mit nem enni, és melyik a legjobb fehérje diéta

Tartalom

Jelenleg számos különféle diétát tartanak számon. Az egyik az úgynevezett fehérje-diéta, amelyet először az amerikai Harvard Egyetemen jegyeztek le 1974-ben. Ez egy olyan komplex diéta, amely felhasználható a megfelelő testsúly elérésére egy előre meghatározott terv szerint.

Ez a diéta három összetevőn alapszik, amik mint energiaforrásként jelennek meg – ez pedig a szénhidrát, fehérje, és a zsír. Ezek energiával és táplálékkal látnak el minket. Hangsúlyozni kell azt is, hogy a fehérjék az izomtömeg és az élő organizmusok alapvető építő kövei (aminosavakból állnak). Szükségünk van még ezenkívül vízre, vitaminokra és ásványi anyagokra is, amit ideális esetben az élelmiszerekben megtalálunk (vagy étrend-kiegészítőkben).

Ennek az étrendben az alapja, hogy a testet kiváló minőségű fehérjével látja el, miközben csökkenti a szénhidrátbevitelt és növeli az egyes zöldségek arányát az étrendben. A szénhidrátokon kívül a zsír semmilyen formában nem jelenhet meg az étrendben. Általában a szénhidrátok (vagyis a cukrok) az elsődleges energiaforrások. Ha az arányuk csökken, akkor az elraktározott zsírokból kezd energiát alakítani a szervezetünk. Ha nem megfelelő a fehérjebevitel az étrendben, akkor fennállhat az izomvesztés veszélye.

Amikor az energiaforrás és ezáltal az anyagcsere is megváltozik, ezt ketózis állapotának nevezzük. Ilyenkor a szervezetünk úgynevezett ketontesteket termel (ennek szinte a vizeletben mérhető). Ezek az anyagok elnyomják az éhségérzetet, és jóhangulatot váltanak ki és teli lesznek energiával.  Mivel a test víz a testben gyorsabban csökken, ezért a diéta során elegendő nátrium- és káliumfogyasztásnak kell lennie.

VIZSGÁLJA ÁT A LEGJOBB FEHÉRJE DIÉTÁKAT

✅Mi is tehát az a fehérje tartalmú étrend?

A gyakorlatban a köretek korlátozásán alapul az egész, vagyis a burgonya, rizs, tésztafélék, kuszkusz, gabonafélék, péktermékek, édes vagy nem túlérett gyümölcsök és édességek fogyasztása. A maximális cukormennyiség, amire naponta szüksége van a szervezetnek, az csupán 50 gramm.

Az étrend rengeteg olyan ételt tartalmaz, ami magas fehérje tartalmú.  Hogy melyik élelmiszerekben található fehérje? Megtalálható például a húsban, sajtokban, tejben, joghurtban, túróban, tojásban, halakban (ezek nem mindig vannak feltüntetve, mint fehérje tartalmú ételek), továbbá a zöldségekben (amik nagyon fontosak). Ezenkívül nagyon fontos a megfelelő folyadékmennyiség – ami naponta körülbelül 3 liter.

Azt is fontos megemlíteni, hogy a fehérje a tejsavóban található (tejsavó protein), de létezik még kender és szója protein, vagyis fehérje is.  A tejsavó protein egy minőségi fehérje, amit legfőképpen testépítők és sportolók használnak tornázás után, hogy izomtömegüket növeljék. A kenderfehérje nagyon magas tápértékű fehérje. Az összes értékes aminosavat tartalmazza, ami nagyon ritka a fehérjéknél. Ezen kívül tartalmaz még omega 3,6 és 9 telítetlen zsírsavakat is. Ugyanígy nagyon hasznos és megfelelő kiegészítő a szójafehérje is.

✅Milyen is pontosan egy minta nap a fehérje tartalmú étrendből?

Túró metélőhagymával és paradicsommal reggelire, egy pohár joghurt pedig tízóraira. Ebédre ezután lehet csirkepecsenye zöldségekkel, uzsonnára tojás, végül pedig vacsorára halfilé zöldségekkel.

✅Melyek a diéta különböző szakaszai?

Az első szakaszban a fehérje tartalmú ételeket naponta ötször fogyasztják, a mint említett zöldségekkel. Zöldségek, amiket szabad fogyasztani: brokkoli, karfiol, cukkíni, póréhagyma, cikória, retek, uborka, spenót, hüvelyesek, káposzta, kínai káposzta, zeller, édeskömény, spárga, padlizsán, csillagtök, torma, mindenféle saláta, szójafélék stb. A megengedett zöldségek nyersen, főzve illetve párolva fogyaszthatók. A zöldségek ajánlott napi adagja 500 gramm körül mozog. Az első szakasz körülbelül két-négy hétig tart (ha nem konzultál táplálkozási szakemberrel, akkor tarthat hat hétig is).

A második szakaszban naponta háromszor kell étkezni. Továbbra is ajánlott a zöldség fogyasztás. Az első fázistól eltérően, rengeteg fehérjében gazdag étel szerepel az étrendben (sovány hús, sertés, tojás vagy hal kivételével). A szakasz hossza körülbelül három és nyolc hét között mozog. A második szakaszban fogyaszthatnak paradicsomot, paprikát (csak 1 darab naponta), hagymát, fokhagymát, céklát, articsókát és sütőtököt (legfeljebb 200 g/nap).

A diéta következő szakaszaiban szabad mindenféle zöldség fogyasztása. A harmadik szakaszban ajánlott fehérjében gazdag ételeket fogyasztani, és sok zöldség és gyümölcs is ajánlott. Napi 5 étkezést be kell tartani. Szükség szerint csak egyszer vagy kétszer fogyasztjanak fehérjében gazdag ételeket. A diéta végén a cukrok újra bekerülnek az étrendbe, és visszalehet térni a megszokott, klasszikus étrendhez. Ez megakadályozza a nem kívánt jojó effektust.

Általánosságban ennél a szakasznál is be kell tartani az egészséges táplálkozás szabályait (tilos a sült krumpli, galuska, és a különféle szószok), a köretek felét ajánlott fogyasztani, zöldségeket fogyasztjanak inkább köretként. Nagyon kevés alkohol a megengedett – egy pohár bor, esetleg egy kicsi sör hetente.

Ha esetleg az első pár napban éhesnek érzi magát, akkor szabad a fentebb sorolt zöldségekből fogyasztania, vagy ihat több vizet, ami megtisztítja a szervezetét és megakadályozza, hogy a szervezete túl sok savat termeljen.

Fontos azt is megjegyezni, hogy vannak olyan természetes készítmények, amiket fehérjeként már azonnal egyből tud is fogyasztani por formájában, mivel sok embernek nincs lehetősége arra, hogy nap, mint nap elkészítse az ételét. Ilyen instant ételek például az Express Diet termékek. Ezek a termékek egy egész étrendet tudnak helyettesíteni, ha a súlycsökkentés a cél.

Emellett a diétaprogram mellett testmozgást is kell végezni, de leginkább csak a könnyű testmozgás ajánlott – ilyen például a séta, úszás vagy a kerékpározás. Ha fizikailag megerőltetőbb testmozgást végez – például tornateremben – akkor ebben az esetben ajánlott 30-50 gramm szénhidrát fogyasztása 30 perccel edzés előtt. Ez körülbelül egy banán elfogyasztását jelenti.

VIZSGÁLJA ÁT A LEGJOBB FEHÉRJE DIÉTÁKAT

✅A legjobb fehérje tartalmú étrend, amellyel valóban fogy az ember

Elege van már abból, hogy nem tud lefogyni? Szó szerint már több tucat étrendet kipróbált, de egyik sem vált be? A rövid távú sikereket a jojó effektus követi, és akarata ellenére is visszacsúsznak a kilók?

Csakis az Ön számára részletesen utánanéztük a diéták között, és megkerestük azt, amelyik sikeres, egészséges és mindeközben tartós fogyást ígér. Melyik is lesz a legjobb?

✅A leghatékonyabb fehérje tartalmú étrendek összehasonlítása a 2020-as évig

Ebben az évben nagy sikere volt a diétánknak a fogyásban, ami egy fehérje étrend, és azon alapszik, hogy egyszer magas egyszer pedig alacsony fehérje tartalmú ételeket fogyaszt a diétázó.

✅Ízletes és hatékony diéta Csehországból

Önállóan elkezdheti a fogyást. Ha viszont segítségre szorulna, próbáljon ki egy speciális fehérje diétát, vagy kérjen tanácsot szakértőktől, és fogyjon gyorsan és biztonságosan.

A szakértők mindent megtettek az Ön számára ebben a diétában. Nem kell boltokba járnia és vásárolnia, főzni, és nem kell figyelnie a napi kalória bevitelt.

A fehérjeételek segítségével megkapja a szervezete az összes szükséges tápanyagot és valójában fogyni fog. Ha szereti az instant ételeket, igénybe veheti a táplálkozási tanácsadóin szolgáltatásait, ahol megvizsgálják Önt és testreszabott diétát kap kézhez.

✅A KetoMix – fehérje étrend 1-4-ig is tarthat.

A KetoMix étrend szerint naponta 5x kell fogyasztani.

Már a harmadik naptól kezdve beindul a fogyás. Nem szükséges ennél a diétánál tanulmányozni az egészséges táplálkozás alapelveit vagy megtervezni egy étrendet a következő napokra.

Ha otthon, maguk készítenek el egy fehérje tartalmú étrendet, akkor sajnálatos módon hiányozhatnak belőle szükséges tápanyagok. De ha a KetoMix diétát tartják, ez nem fordulhat elő.

A KetoMix fehérje tartalmú ételek minden fontos tápanyagot, vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, elkészítésük is leginkább csak 5 percet vesz igénybe.

Minden csomagban, 5 fehérjében gazdag ételt találnak. A menü változatos, így nem kell félni, hogy egyoldalú étrendet kapnak.
A diéta tartalmaz fehérje turmixot, fehérjés zabkását, fehérje omlettet és fehérje leveseket. Ez összeszen négy fajta ételt jelent, különböző ízesítésekben, így mindenki a saját ízlése szerint választhat.

A négy fajta KetoMix ételek:

  • Fehérje turmix – 7 ízesítésben – csokoládé, kávé, kókusz, vanília, banán, eper és erdei gyümölcsök
  • Fehérje zabkása – 2 ízesítésben – csokoládé, banán-alma
  • Fehérje omlett – 2 ízesítésben – zöldség, sajt
  • Fehérje levesek – 3 ízesítésben – zöldség, sajt és gulyás

 

SZEMÉLYES TAPASZTALAT: „A KetoMix-et egy barátom tanácsára próbáltam ki, aki 4 hét alatt 5 kilóval lett könnyebb. Óvatos voltam, és így én csak először a 7 napos diétát rendeltem meg. Az első 3 nap nehezebb volt, éhesnek éreztem magamat és nagyon kívántam az édest. De erre felvoltam készülve, mivel ezt a barátom is mondta, hogy előfog fordulni. Ezért hát összeszorítottam a fogamat és kibírtam. Egy idő után már nem kívántam az édest, és már 1 hét után másfél kilót fogytam! Már a hét második felében megrendeltem az egész csomagot, ami 4 hétre van.”

✅KetoMix diéta értékelése

Ezért szeretjük

  • A diéta legfeljebb 4 hétig trat
  • Rendszeres étkezés aggodalom nélkül
  • Gyorsan elkészíthető ételek
  • Az előkészítéshez elég a víz
  • Nincs éhezés
  • A test az elraktározott zsírokat használja fel a szénhidrátok helyett
  • Már a harmadik nap beindul a fogyás
  • Nem tartalmaz semmilyen adalékot és glutént
  • Ingyenes táplálkozási tanácsok és receptek

Amiért nem szeretjük

  • A teljes étrendet egyszerre kell kifizetni
  • Nem használhatják terhes és szoptató nők
  • Betegek számára sem ajánlott

Megnézni az eshop-ban

✅Mire is kell figyelni a ketogén diéta kiválasztásakor

Mielőtt bármilyen ketogén diétát választani, ajánlott részletesen áttanulmányozni a más fogyasztók által írt véleményeket, tapasztalatokat.  Nehéz összehasonlítani ezeket a diétákat ár szerint, mivel minden vállalat testreszabott étrendcsomagot készít, amelyek más-más elvre épülnek. Valamelyik fajta csak egy szakaszra biztosít étrendet, valamelyik csomagban pedig több szakaszra biztosított étrend található. Van olyan vállalat is, ami hetekre biztosít étrendet. Ezenkívül minden diétás csomagban különböző mennyiség található.
Egy másik nagyon fontos paraméter, amit figyelembe kell venni ketogén diéta kiválasztásakor, az a napi étkezések száma. Vannak olyan csomagok, ahol egy fázisban csak 4 ételt biztosítanak naponta. Ha megszokta, hogy naponta 5x étkezik, akkor hiányozni fog így egy étkezés. A legtöbb vállalat a csomagokban a diéta vége felé már csak 2 vagy 1 ételt biztosít. De viszont ez nem azt jelenti, hogy naponta csak 1-2x fog étkezni. Hanem pont ellenkezőleg. Mindig ugyanazt az étrendet kell követnie. Ha a ketogén diétás csomagból, csak naponta 1 ételt fogyaszt, és azt főleg este, az a fogyókúrázók számára veszélyes lehet.
Kíváncsi arra, hogy akkor közben mit is fogyaszthat? Természetesen muszáj lesz főznie – egészséges és fehérjében gazdag ételeket, ropogós zöldségeket – és mellette sok folyadékot kell innia, és ajánlott sok zöldséget is fogyasztania. Ha esetleg nincs ideje főzni, akkor használhatja az adott vállalat online boltját, ahol előre elkészített ételeket is rendelhet (a diétás csomagokon kívül). Ez sok időt megtakarít, és megkönnyíti az étrend betartását is.

✅Milyen korlátozások is vannak?

Hogy ha krónikus máj-vagy vesebetegségben szenved, illetve ha cukorbeteg, nemrég volt szívinfarktusa, vagy szívritmuszavarban szenved, akkor ez a fajta diéta nem ajánlott. De nem ajánlott terhes vagy szoptató nőknek sem. Továbbá az olyan betegek, akik Warfarint szednek, nem követhetik ezt az étrendet, mivel a zöldségekben rengeteg K-vitamin található, és ez a Warfarin tablettákban is megtalálható.

Az étrend hátrányai közé tartozik, hogy az étrend viszonylag monoton, rostok, vitaminok és ásványi anyagok hiánya (ezek persze természetes kiegészítőkkel orvosolhatók), valamint továbbá vesebetegek nem alkalmazhatják, mivel a túlzott fehérjebevitel vesekárosodást okozhat. Továbbá ez az étrend nem alkalmazható, ha cukorbeteg vagy más anyagcsere-betegségben szenved, valamint vese-vagy májbeteg, rákos, vérbeteg, szívbetegségben szenved. Ez a diéta nem alkalmas idősek és anorexiában szenvedőknek, allergiásoknak sem, mivel a termék bármely összetevője allergiás reakciót válthat ki.

✅GYIK – Gyakran Ismételt Kérdések, avagy mit kell tudni a fehérje diétáról?
Mi is az a fehérje diéta?

Az étrend fő alapelve a gazdag fehérje tartalmú ételek, például a hús, tej és tejtermékek, tojás, szója, valamint ezenkívül megengedett még a zöldségek és diófélék korlátozott fogyasztása is.

A diéta szerint a szénhidrátban gazdag ételeket (ilyen a kenyér, gabonafélék, hüvelyesek, rizs, burgonya, édességek, cukros italok, alkohol és még sok más) napi 50 grammra kell csökkenteni. A célja a diétának az, hogy a test ketózis állapotba kerüljön.

❓Mi az a ketózis?

A ketózis olyan természetes állapot, amelyben a szervezet nem a szénhidrátokból, hanem a zsírokból nyer energiát. Ezért a fehérjében gazdag étrendnek köszönhetően gyorsan fogy. Ha az étrendjében elegendő minőségi fehérjét fogyaszt, az megvédi az izomtömeg vesztést is.

❓Milyen gyorsan kerül a test ketózis állapotba?

Ez a folyamat általában 2-3 napot vesz igénybe. Ez idő alatt a szervezet elfogyasztja a szénhidrátokat és az elraktározott zsírokból kezd energiát meríteni. Az első napok nehezebbek, mivel a szervezet nagyon kívánja az édest és folyamatosan éhesnek érzi magát.

❓Van-e a fehérje tartalmú étrendeknek hátránya és kockázata?

A fehérje diéta leginkább az egészséges embereknek ajánlott. Nem alkalmas terhes és szoptató nők számára, és egyáltalán nem alkalmas cukorbetegségben, szívbetegségben vagy más krónikus betegségben szenvedők számára. A magas fehérje tartalmú étrend kockázatai közé tartoznak az emésztési problémák, amelyeket a sok fehérje okoz. Ezért nagyon fontos, hogy rengeteg rostot is fogyasztjunk. Ugyanez vonatkozik a zöldségben lévő vitaminokra és ásványi anyagokra.

❓Felléphet jojó effektus a diéta után?

Igen. Ha túl gyorsan tér vissza a szénhidrátban gazdag étrendre, akkor könnyen visszaszedheti a leadott kilókat. A normál étrendhez lassan kell visszatérni, a szénhidrátokat pedig még lassabban kell visszatéríteni az étrendbe. Természetesen a diéta után is nagyon fontos betartani az egészséges és kiegyensúlyozott étrend alapelveit.

❓Megengedett a zöldségek fogyasztása?

A fehérje étrend csak bizonyos zöldségeket enged meg. Azok a zöldségek, amelyek édesebbek, több szénhidrátot tartalmaznak, ilyen például a sárgarépa, kukorica, karalábé, borsó, cékla vagy a pirospaprika. Ezek nem ajánlottak. Megfelelőbb a saláta uborka, spenót, brokkoli, zöldbab, saláta stb.

❓Szükséges a diéta mellett a testmozgás?

A test sokkal fáradtabb a szénhidrát nélkül, így ezért az enyhébb fizikai aktivitás az ajánlott. Kezdetben a gyors séták az ideálisak. A többi szakaszban lehet hozzáadni folyamatosan nehezebb fizikai aktivitásokat is, amint kisebb adagokban elkezdi visszajuttatni a szénhidrátot az étrendjébe.

✅Testmozgás és fehérjetartalom

Ha szokott sportolni, természetesen továbbra is folytathatja a sportolást, de számítson arra, hogy az első szakaszban sokkal fáradtabbnak érzi majd magát, úgyhogy figyeljen oda a testére. Nem szükséges egyébként a ketogén diéta alatt a mozgás, mivel a ketózis állapota mozgás nélkül is bekövetkezi. Természetesen, ha úgy érzi, hogy elegendő energiája van, akkor szabad edzeni, mivel ez még inkább beindítja a fogyást. Ajánlottak az aerob tevékenységek, mint a futás, séta, úszás, kerékpározás vagy a sífutás.

VIZSGÁLJA ÁT A LEGJOBB FEHÉRJE DIÉTÁKAT

✅Tiltott ételek a fehérje étrendben? Vagyis az alkohol, cukor és tej

Tilos a ketogén diéta bármely szakaszában fogyasztani cukrot, tejet (de egy kicsi a kávéban megengedett), fehér rizst, burgonyát, fehér lisztet, süteményeket, tésztát, kivételes gyümölcsöket (banán, szőlő), és szigorúan tilos az alkohol fogyasztása. Ne feledje, akár egy pohár sör is azonnal megszüntetheti a ketózist, mert sok szénhidrátot tartalmaz. Ezután újból 2-3 nap eltel, mire a test újból ketózis állapotba kerül.
Felejtsük el a chipseket, sós ételeket, felvágottakat, az édesített limonádét, gyümölcsléket, a mustárokat (csak a Díjon-i a megengedett), a majonézt vagy a ketchupot. A harmadik szakasztól használhatnak esetleg ajvárt (kenhető paprikakrém).

✅A fehérje étrend előnyei és hátrányai: táplálkozási tanácsadó tapasztalata

A diéta nagy előnye, hogy közben nem érez éhséget. Ez annak köszönhető, hogy az étrendben található ketonok és fehérjék elűzik az éhséget, és ezeknek köszönhetően nem kívánja az édest sem. Vannak azonban hátrányai is. Nem alkalmas vese- vagy szívproblémákkal küszködő emberek számára.  Nem szabad terhes vagy szoptató nőknek sem tartaniuk ezt a diétát. És még milyen hátrány? Ahogy Dana Šímová, egy cseh táplálkozási tanácsadó is mondja, hogy ha csak úgy kipróbálja ezt a diétát valaki, hogy gyorsan lefogyjon, és nem konzultál erről senkivel, akkor nagyon gyorsan utolérheti őt a jojó effektus is. „Mivel a szénhidrátokra vonatkozó emésztőenzimek megszűnnek, ezért abban a pillanatban, hogy szénhidrátokat kezd fogyasztani, a súly egyből visszatér.” Ezért ha ezt az étrendet akarjuk kipróbálni, érdemes szakértővel konzultálni. Hogy ha ketogén diétát szeretni kipróbálni, és étrendet rendelni, válasszon olyan vállalat, akiknél táplálkozási tanácsadó is van a csapatukban.

 

 

Figyelem, kedvezmények a KetoMix termékekre és csomagokrabővebben